Článek
Mít v dílně uklizeno, čisto a vše přehledně srovnané ocení i zarytý nepořádník. Nářadí a nástroje má totiž při ruce, nic nehledá a práce mu jde od ruky. Není to složité, stačí zacílit na úložné prostory!
Těch není nikdy nadbytek, a tak přijdou vhod rozmanité závěsné systémy, otevřené děrované police a univerzální desky s háčky. Vše se připevní na stěnu a nepřekáží v prostoru.
Praktické jsou kovové regály a otevřené policové systémy, protože do nich vidíme.
Stejně jako do stohovatelných plastových boxů a organizérů, kde jsou drobné šroubky a dílky.
Dobrým tipem je i kovová magnetická lišta, na kterou odložíme klíče, šroubováky, pilníky. Zkrátka nářadí, se kterým aktuálně pracujeme.
Pár faktů o ponku
U dílenského stolu neboli ponku stráví kutil hodně času a musí mu vyhovovat, být doslova na míru.
Nejdůležitější je výška stolu, která se liší podle činností. Jiná je na drobné práce, s vrtačkou nebo kotoučovou bruskou potřebujeme stůl o 15-20 cm vyšší (loket má při práci svírat úhel 90 stupňů).
Co z toho vyplývá? Vybírejte pracovní stůl, který má nastavitelné nohy. Je to výhodné i ve chvíli, když se do dílny přitočí syn a chce pomáhat.
Kolem samotného stolu ponechejte dostatek prostoru, protože vás čeká manipulace s materiálem - třeba obracení dlouhých fošen.
Důležité je, aby stůl měl pracovní desku z kovu nebo tvrdého masivu s voděodolnou úpravou. Skvělá jsou i pojízdná kolečka, pak lze stůl přemístit podle potřeby a uvolnit místo.
Vybírejte produkt vybavený kolečky s brzdou. Nezapomeňte ani na bubnový prodlužovací kabel.
Co nesmí v dílně chybět?
Mezi jasné favority nářadí a nástrojů patří svěrák, akumulátorová vrtačka nebo šroubovák, páječka, bruska, pila a fréza.
Mnohem častěji ale potřebujeme různé kleště, štípačky, měřicí a vážicí pomůcky, sadu šroubů, matic, hmoždinek, hřebíky, tmely, laky a natěračské potřeby.
Mnozí kvitují i stavební vysavač, který zvládne zlikvidovat i hrubé nečistoty z frézy, pily či hoblíku.
Myslete na svou bezpečnost
Při kutění může snadno dojít k úrazu. Pracovní a ochranné pomůcky, jako jsou brýle, sluchátka, rukavice, by měly být samozřejmostí. V místnosti trvale uložte funkční a plně vybavenou lékárničku a hasicí přístroj!
Nepodceňte osvětlení
S bezpečností úzce souvisí i správné nasvětlení pracovní plochy. Ne vždy má kutilská dílna či garáž velká okna s denním světlem, proto pořiďte kvalitní umělé. Kromě centrálního stropního svítidla potřebujete tok světla směrovat přímo na pracovní plochu.
Praktické jsou kloubové lampy, které nastavíte tak, aby neoslňovaly. Jako zdroj světla preferujte LED osvětlení, nikoliv klasické zářivky.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.