Článek
Starší muž, který je již v důchodu, tráví stále dost času v hlavním městě. Čím dál více času ovšem hodlá pobývat v klidném prostředí, kde se může navíc věnovat svému koníčku – výrobě keramiky. Jeho představy byly, jak architekt říká, veskrze prosté.
Stavba je klientovým druhým domovem. Ten si přál, aby byl vstup do domu zastřešen, stejně tak i přímý vstup do hrnčířské dílny. Důvod je prostý – chtěl se dostat z domu a dílny do auta za každého počasí suchou nohou.
Dalším přáním bylo, aby měl dům tři ložnice a celková atmosféra v interiéru měla spíše uklidňující účinky, než aby oslňovala návštěvy.
Architekt proto pro svého klienta vytvořil tři návrhy, z nichž se vybral jeden, který se velice blížil skutečně realizovanému projektu.
Vlastní stavba stojí na pozemku o výměře 652,51 m2, s terénem ve tvaru mírného kopce. Právě na vrcholu tohoto kopce je dům usazen a tak některé jeho části působí dojmem, jako kdyby visely volně ve vzduchu.
Srdcem stavby je centrální chodba, která kromě propojení všech místností v domě má ještě jednu významnou funkci – slouží zároveň jako galerie, tj. jako místo pro výstavu uměleckých děl. Tato hlavní tepna je navíc vymalovaná sytou tmavě červenou barvou, jež má za úkol obyvatele domu i jeho návštěvníky nabít energií.
Stejnou barvu pak lze objevit na stropech v pokojích, kde jsou vytvořeny zvláštní podlouhlé a nasvícené niky. Díky tomu každý z pokojů vzbuzuje pocit, jako by se člověk z postele díval na západ slunce.
Dům svému majiteli nabízí užitnou plochu 192 m2. Architekt vnitřní prostor navrhl jako syntézu dvou základních pohledů, které si během své dlouholeté praxe vytvořil. (Architekt je autorem knihy Architektura jako rám.)
Většina místností má být pouze nenápadným rámem pro obraz, který svým životem a také svými každodenními drobnostmi „namaluje” majitel domu. Zároveň však architekt do domova svého klienta začlenil prvky, které jej mají také trochu stimulovat a nabíjet.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.