Článek
Majiteli neobvyklého obydlí ve španělské Granadě, které při troše fantazie opravdu připomíná šupinatou dračí hlavu, je mladý pár.
Partneři vlastnili pozemek v terénu, jenž je pro jakoukoli stavbu zcela nevděčný. Pro zajímavost, sklon kopce je 42 stupňů. Ovšem jeho velkým bonusem je nádherný výhled na Středozemní moře.
Cílem architektů bylo začlenit dům do terénu tak, aby s ním pokud možno splynul. Z logiky směřování pozemku vyplynulo rozvržení interiéru domu. Obytné a společenské prostory umístili k vnější fasádě stavby, naopak klidové zóny a technické zázemí orientovali do hloubi domu.
Aby to neměli architekti snadné, museli se kromě náročného prostředí vyrovnat i s dalším omezením, jímž byl hodně napnutý rozpočet klientů.
Přesto se jim podařilo navrhnout dům s celkovou plochou podlah 210 m2 rozdělenou do dvou podlaží.
Ve spodním je umístěn hlavní společenský prostor, na nějž navazuje vysunutá terasa s bazénem. Horní patro je vyčleněno pro soukromé pokoje s výhledem přes střechu pod sebou.
Z technického hlediska se podařilo architektům dokonale využít terén ve prospěch svých klientů. Stavbu totiž zanořili do nitra svahu a její obyvatelé tak mohou těžit z faktu, že průměrná roční teplota země v daném místě činí 19,5 °C. Jinými slovy, v létě kopec dům ochlazuje, v zimě jej naopak izoluje před chladem.
Stavbu tvoří dvojitá železobetonová skořepina oblých tvarů, které hravým způsobem imitují povrch okolního svahu. Zároveň však jednotlivé prolákliny a vypoukliny přirozeně usměrňují proudění vzduchu od moře dovnitř stavby.
Každá ze skořepin je silná 7 cm, přičemž mezi nimi je 40 cm silná izolační vrstva.
Stejně široká je pak mezera mezi interiérem a opěrnou zdí domu. Ta je využívaná k regulaci teploty uvnitř domu. Teplotu vzduchu v domě totiž neustále sledují senzory a podle potřeby automaticky upravují množství vzduchu, které je z mezery do interiéru domu vpouštěno. Systém lze kdykoli přenastavit ručně.
V každém případě, jak architekti poznamenávají, kombinací uvedených způsobů izolace domu dosáhli toho, že jej v průběhu roku není třeba nijak jinak vytápět nebo ochlazovat.
Zajímavým aspektem stavby domu a jeho zařizování je rovněž fakt, že většina jeho částí i vybavení je vyrobena ručně. A na místě. Počínaje vylitím železobetonových skořepin, přes ruční výrobu a ruční složení střechy z kovových plátů, až po výrobu nábytku ze směsi laminátu a polyesterové pryskyřice.
Důvodem byla obrovská míra nezaměstnanosti, která tou dobou sužovala Španělsko. Architekti se tak snažili maximálně prospět místním obyvatelům a nabídnout jim práci. Zároveň tím, že řemeslníci pracovali přímo na místě, mohli lépe kooperovat a reagovat pohotově na případné změny v zadání.
„Pro všechny zainteresované lidi byla stavba tak náročného domu výzvou a opět se potvrdilo, že každý člověk rád vydá ze sebe víc, než musí, když jde o splnění společného náročného cíle, který má smysl a cenu,” chválí si práci oslovených řemeslníků architekti.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.