Článek
Jiřičkovi se na dům dívali několik let z oken svého bytu v panelovém domě stojícím naproti. Toužili, jak se rodina rozšiřovala, po větším životním prostoru a zároveň je lákal příjemný dvojdomek v části Prahy, na kterou byli zvyklí.
Z menšího bytu se odstěhovali do většího, ale po domku stále pošilhávali až do doby, než se na jeho plotě objevila cedule „Na prodej“. Hned bylo rozhodnuto a dnes si pětičlenná rodina pochvaluje, jak dobrá volba koupě domu byla.
Čistě náhodou
K domu náležela dřevěná kůlna, která souhrou šťastných náhod byla zapsána v katastru nemovitostí, a mohla být tudíž snadno proměněna v přístavbu domu, ve které se nachází velká kuchyň, jídelní stůl pro velkou rodinu a příjemný obývací pokoj s krbem.
Projektant navrhl stavební úpravy, nádherný světlík, kterým proudí do kuchyně denní světlo, a francouzská okna se vchodem na dřevěnou terasu sestupující do vnitřní zahrady.
Interiér na míru
Pak přišla ke slovu interiérová designérka Barbora Léblová, která se ujala zařizování vnitřku domu. Ta si spolupráci s investory nemůže vynachválit a na straně obyvatelů funkčně a příjemně zařízeného domku je také naprostá spokojenost.
Paní Pavla, která se věnovala rekonstrukci nejvíce, je daňová poradkyně a je tedy precizní a rozumí si s čísly.
Všechny 3D modely, které jí designérka Bára předvedla, si pečlivě prohlédla, přeměřila rozměry předmětů, které do poliček navrhovaného nábytku zamýšlela umístit, a když pak došlo k montáži hotového nábytku, nedocházelo k žádnému zklamání nad tím, že nábytek je nedostatečně hluboký nebo vysoký.
Nejvíce energie a času bylo věnováno regálovému nábytku v obývacím pokoji.
Sladit celý velký prostor, ve kterém se musely vedle sebe snést a harmonicky fungovat kuchyň, jídelna i obývací pokoj bylo přece jenom náročnější. Designérka připravila téměř třicet možných verzí, z nichž původní byly v bílém provedení.
Majitelé ale měli spíše představu přírodního dřeva, od které později po zhodnocení návrhů ustoupili a vrátili se k původní bílé.
Kuchyň, která nabízí dostatek pracovní plochy i úložných prostor, měla snadné řešení, co se týče rozmístění nábytku, ale více energie a také financí spolykalo osvětlení.
Díky světlíku, který zabírá velkou část stropu, bylo potřeba využít halogenová svítidla od české firmy Halla, která rámují okraj velkoryse pojatého světlíku.
Paní Pavla si chválí, jak se díky nim dá v interiéru vytvořit příjemná atmosféra. Další úpravou, kterou na popud designérky majitelé udělali, je dispozice schodů vedoucích do sníženého podlaží přístavby.
V původním projektovém plánu byla francouzská okna navržena přes celou plochu stěny a vedle schodů vznikal mrtvý prostor. Designérka trvala na tom, aby schody sahaly až ke stěně a prosklená část byla o malinko kratší. Dnes tak může schody využívat malý Davídek ke hraní s autíčky a ostatní členové domácnosti jako prostor k sezení.
Král měl tři syny
A ti měli každý svůj pokoj, což je touhou každého dítěte. Jiřičkovi mají syny pěkně odstupňované, takže jim nechali celé horní patro s koupelnou a neobvykle velkou chodbou, která ale v jejich případě slouží svému účelu – když mají všichni kluci chuť si společně zahrát nějakou čistě klukovskou hru, mají na to prostoru dost.
Krásné a na zájmy chlapců napasované pokoje má na svědomí také Bára. Nejstarší patnáctiletý Petr dělá biatlon, ale jeho vášní je hudba, takže rodiče souhlasili s tím, že mu pokoj zařídí ve stylu rockového klubu v tmavě šedých tónech s betonovou stěrkou Pandemo na jedné stěně, s bytelným stolem s kovovou konstrukcí a úchyty vyrobenými na míru pod oknem a větší postelí, až přijde období první lásky.
Desetiletý Pavlík se může kamarádům chlubit výborně vyvedeným graffiti na stěnách a patrovou postelí, jejíž spodní část zároveň slouží jako skrýš dobrodruha.
I zde je nábytek vyrobený na míru a pokoj je kouzelně chlapecký a zároveň vysoce funkční. Pojme všechny školní věci i trofeje z fotbalových zápasů, kterých má malý Pavel spoustu.
Tříletý Davídek zatím podědil část nábytku po svých starších bratrech, ale až trochu vyroste a bude jasné, co ho baví, určitě dostane i on svůj prostor přesně na tělo.
Dům pro dvě generace
Horní patro slouží dětem a je s tím počítáno i do daleké budoucnosti. Pokud bude některý ze synů chtít žít s rodinou v domě rodičů, prostor se dá snadno proměnit a vybudovat se v něm menší kuchyň.
Stejně dobře tak může sloužit horní patro pro víkendové návštěvy dětí, pokud se všichni přestěhují postupně do svého.
Manželé Jiřičkovi mají svou ložnici v dolním patře, kde je i pracovna a odkud se jde do nově vybudovaného malého wellness a prádelny, kam se majitelka domu občas uchyluje před zvučnou energií svých tří synů k žehlení.
Z celého domu je znát, že jeho obyvatelé jsou sehraná parta, která ráda tráví čas pohromadě, ale že zároveň mají všichni možnost najít si své soukromí.
Interiérová designérka Barbora Léblová |
---|
Studovala dějiny umění a design, zabývá se poradenstvím v oblasti interiérového designu, projekty a realizacemi interiérů, projekty a realizacemi rekonstrukcí rodinných domů, návrhy nábytku, atypických nábytkových kusů a poradenstvím při výběru a nákupu uměleckých děl. |
Martina Paulová, www.modernibyt.cz
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.