Článek
Zorientovat se v nabídce není snadné, při nákupu se řídíme tím, co od markýzy očekáváme.
Požadujeme-li dlouhou životnost, stabilitu a bezpečnost, svěříme se do rukou firem, které nabízejí zároveň montáž, případně servis markýzy.
Látkovou plochu kvalitních markýz ošetřuje výrobce UV filtrem, nejlépe oboustrannou impregnací, díky níž materiál odolává špíně, vodě (dešti) a plísním.
Nosné části jsou z bytelných materiálů, např. z oceli, a markýza má větší množství úchytů pro kotvení.
Typy markýz
Podle typu uložení stočené látky na hřídeli se rozlišují markýzy kazetové, polokazetové a bez krytu. Všechny patří mezi nejběžnější tzv. výsuvné markýzy.
Kazetové markýzy jsou nejdražší. Uzavřené pouzdro chrání látku před vnějšími vlivy. Kazeta však limituje markýzu v jejích rozměrech, pro zastínění velké plochy se příliš nehodí, spíše pro okna, balkóny a lodžie.
Polokazetová markýza je chráněná proti nepříznivému počasí shora, obvykle hliníkovou stříškou. Je pevná i ve větších velikostech, nosným i stabilizačním prvkem bývá ocelová torzní tyč, můžeme ale použít i více držáků.
Chrání-li konstrukci markýzy krov, stříška domu, spodní část balkónu, obejdeme se bez kazety, takže markýza snese větší rozměry.
Do zahrady, ale i k proskleným stavbám, jsou vhodné tzv. samostojné markýzy, samostatně stojící clony pro šikmé a svislé stínění. Jejich konstrukce se skládá většinou z kazety s hřídelí a přechodových vodicích lišt a trubek.
Pružiny umístěné v koncové liště zajišťují dokonalé napnutí látky, někdy je potřeba příčná vzpěra.
Kotvení a ovládání markýz
Prověřením kvalitního ukotvení není jen váha markýzy, ale také vztlaková síla větru působící na celou plochu látky. Kotvení se různí podle šířky a skladby zdi, typu fasády, materiálů pod zateplením. Proto ho svěříme raději odborníkovi.
Výrobce, prodejce i montér markýzy mají zodpovídat za dodržení normy pro bezpečnou montáž – norma ČSN EN 13561 pro markýzy osazené do stavby.
Při montáži markýzy na betonovou plochu se používají ocelové rozpínací kotvy. Do duté cihly či neznámého materiálu patří závitové tyče a chemické kotvy. Speciální kotvy vyžaduje zateplená fasáda kvůli přerušení tepelného mostu.
Před silou větru, která ohrožuje spoje markýzy a kotvení, může varovat instalované větrné či otřesové čidlo.
Ovládání volíme podle typu markýzy i vlastního pohodlí. Ruční mechanické ovládání převodovkou s klikou je nejlevnější. Další možností je motor s dálkovým ovladačem, který ovládá markýzu bezdrátově s dosahem několika stovek metrů. Motor zapneme i přes tlačítko s elektroinstalací pro připojení motoru i vypínače.
Je dobré vědět
Na údržbu jsou praktické markýzy šedomodré, stříbrné, případně v odstínech hnědé — prach na nich není tak zřetelný jako na světlých látkách.
I přes impregnaci markýzu po dešti vytáhneme a usušíme.
Volány na markýze nejsou jen na ozdobu. Stíní v době, kdy je slunce nízko, tedy na jaře a na podzim.
Markýza chrání před ostrým sluncem a mírným deštěm. Dlažba i fasáda kryté markýzou se nejen šetří, ale také nekumulují teplo, což oceníme v horkých dnech.
Co jsou mediterány?
Moderní zastínění pergol či zimních zahrad nelze jednoznačně zařadit do skupiny markýz.
Na rozdíl od nich poskytují mediterány ochranu před sluncem a díky kvalitním PVC látkám také před silným deštěm.
Nosný systém konstrukcí je vyráběn např. z kvalitních hliníkových profilů nebo ze dřeva. Zastínění běžně ovládáme motorem. Existují varianty mediteránů s integrovaným LED osvětlením.