Článek
Zahrady a sady se musejí připravit na zimní spánek a nás čeká spousta práce. Vyplatí se mít zahradní techniku s aku pohonem, protože se snadno obsluhuje, je lehká, tichá a ekologická. Oceníte i snadnou údržbu.
Jak na dřeviny
Na podzim se stříhají odumřelé větve, odstraňují se tenké větvičky u kmene a nemocné části rostlin. Příliš vytáhlé větve odstřihneme nad mladým výhonkem. Větví, které se kříží nebo se o sebe třou, se rovněž zbavíme.
Při zkracování muchovníku, lískovníčku, dřínu květnatého a hortenzií buďte opatrní. Při zastřihávání trpí a poškozují se.
Při prořezání živého plotu myslete na to, že ve spodní části má být širší než ve své horní. Tak získají listy na níže položených větvích dostatečný přísun slunečního světla a vzduchu a vytvoří se nové.
Důležité je zvolit správné nářadí: na větší větve a hustší dřeviny jsou dobré kovadlinové nůžky, na živý plot aku nůžky s délkou 55 cm. Aku nářadí si určitě dopřejte, je lehčí než benzinové, a to i při stejném výkonu. Po dokončení práce zahradní nářadí očistěte od sekretů a smůly, ošetřete čepele a klouby trochou oleje.
Při drcení větví ze stromů a keřů nedávejte do přístroje příliš mokrý nebo znečištěný odpad. Nadrcený ho pak zkompostujte: lze k němu přidat kuchyňský odpad, suché listí, odřezky živých plotů a keřů. Vznikne humus, který zkvalitní zahradní půdu.
Na řadě je tráva
Po suchém létě si trávník zaslouží výhradní pozornost, aby byl na jaře zase v kondici. Bude vám vděčný za vertikutaci, tedy prořezání. Rozrušením povrchu totiž zajistíte přísun vzduchu, vody, světla, podpoříte kořenový systém.
Teplota při akci nesmí klesnout pod 8 °C, půda nesmí být promáčená, ale ani tvrdá, suchá. Několik dní před prací můžete na stinných místech použít prostředek na hubení mechu, nezapomeňte shrabat listí, klacíky, větvičky.
Jestli je trávník obzvlášť zanedbaný, vertikutaci provádějte v podélném i příčném řezu. Organické zbytky posbírejte do sběrného koše a shrabte hráběmi.
Na závěr dejte trávníku podzimní výživu, můžete dosít některá místa, trávník zalijte. Vertikutovat lze i v místech bez dostupnosti elektrické energie. Na malých plochách se vyplatí aku stroje.
V konečné fázi můžete upravit na jedničku trávník, ploty a záhony díky aku vyžínači. Umí se dostat i na hůře dostupná místa, je lehký, tichý, opatřený teleskopickou rukojetí a nastavitelným úhlem sekací hlavy.
Listí a odpad musí pryč
Podzim, to je čas spadaného a tlejícího listí. Můžete zapojit svaly a shrabat ho, ale rychlý a spolehlivý je elektrický zahradní vysavač a fukar.
Zvládne i tuhé listí, stonky, větve (některé stroje mají účinný ocelový drtič, který brání ucpávání přístroje při nasávání).
Během chvilky máte nečistoty tam, kde je potřebujete mít. Stroje využijete nejen pod stromy a na trávníku, ale i na chodníku kolem domu, nebo dokonce v zimě při úklidu čerstvě napadaného sněhu.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.
Kdo je precizní, ocení i tlakové myčky, které se hodí pro běžné mytí aut, motocyklů a teras. Myčku lze používat i jako kropicí pistoli, stačí ji tlačítkem přepnout do ekonomického provozu.