Článek
Je na zvážení, do jaké míry se ještě vyplatí financovat přestavbu či efektivnější úložné prostory, nebo si raději koupit větší byt. Rozhodneme-li se zůstat v malém, můžeme být vzhledem k poměru možností a ceny mile překvapeni.
Zmenšit koupelnu, vestavět patro
Obytný prostor o 30 m² rozdělený na dvě místnosti vznikl po přepažení původně velkého bytu v Praze na Letné. Vzhledem k půdorysu připomínajícímu dlouhou úzkou chodbu s 3,5metrovým stropem sledovali architekti při rekonstrukci nejen maximální využití prostoru, ale také jeho rozčlenění. (obr. 1)
Ve stěně vpravo od hlavního vchodu je zasazeno okno do dvora. Světlu, které přes něj procházelo, původně bránila koupelna, takže v řadě následné kuchyni a v průchodu mezi oběma pokoji bylo minimum přirozeného světla.
Architekti proti původní dispozici koupelnu zmenšili (dispoziční výměna záchodu s umyvadlem, sprchový kout od stěny ke stěně), čímž se do předsíně dostalo nejen více světla, ale také přibylo místo pro úložný prostor. Koupelna má zasouvací dveře, takže při otevírání nepřekážejí v chodbě. (obr. 2)
Nadsvětlík z plexiskla pouští denní světlo do koupelny i do předsíně. (obr. 3)
Za koupelnou vznikl moderní kuchyňský kout. Horní skříňky o různých hloubkách visí ve dvou řadách. Z kuchyňského koutu projdeme do druhé místnosti. Obě místnosti původně oddělovaly dveře. Architekti je zrušili a otvor rozšířili, takže se byt opticky prosvětlil a zvětšil. (obr. 4)
Druhý pokoj spojuje obývací místnost i ložnici. Architekti využili třiapůlmetrovou výšku stropu a vestavěli dřevěné patro pro spaní, čímž přibyl do bytu další prostor o rozměrech 3 x 2 m. Vestavěné patro je na ocelových L profilech, plochu vyplňují podlahová prkna. Mezi patro a stěnu vestavěli větrací rošt, který umožňuje cirkulaci vzduchu a zároveň poslouží jako odkládací prostor. (obr. 5)
Na otevřené straně patra brání pádu peřin zábradlí z provazu. (obr. 6)
Byt je nájemní, takže architekti pracovali s materiály, které dlouho vydrží nebo jsou za dostupnou cenu snadno nahraditelné. Podlahovou krytinu tvoří modřínová prkna, v koupelně a kuchyni jsou bílé kachličky, bílé jsou i stěny. Nábytek pořídili většinou v IKEA. Vše je zařízeno tak, aby si nájemník mohl rychle přizpůsobit byt svému vkusu.
Cena rekonstrukce: 260 000 Kč se spoluúčastí investora
Hra s příčkami a prostorem
Byt o ploše 35 m² byl původně přerozdělen tak, že připomínal spíše labyrint. Novým rozčleněním ho architekti zjednodušili, místnosti využili efektivněji a opticky zvětšili. (obr. 1)
Hned ve vstupní hale zrušili architekti dvoje dveře a ubrali příčku. Prostor získal na přehlednosti a dostalo se do něj přirozené světlo z okna. Zrušením dveří vznikla stěna pro přistavění úložných skříní. (obr. 2 a 3)
Kuchyň byla přemístěna do původního obývacího a pracovního prostoru – vznikla místnost pro vaření, jídelní a pracovní kout. V kuchyni je využitý výklopný kuchyňský stolek, který v zaklopení šetří místo. (obr. 4 a 5)
Širokou niku, kterou chrání příčka, vyplnila dvoupostel. (obr. 6)
Díky odstranění původního kuchyňského koutu, zavedení nového vstupu do koupelny a změně jejích dispozic (výměna vany za sprchový kout ve výklenku) získala druhá část bytu na přehlednosti a logice v přístupu k potřebným zařízením.
Byt opticky zvětšila světlá výmalba s dřevěnými prvky – stejný typ dřeva je v části kuchyně, koupelny i v pokoji.
Na přání zákazníka vytvořili architekti dálkově ovládaný závěsný posuvný systém pro televizi, aby ji bylo možné sledovat z kuchyně i z ložnice. (obr. 7)
Cena stavebních prací: 250 000 Kč, 190 000 Kč truhlářské práce
Tipy na úsporu místa
Ušetřit prostor v malém bytě můžeme chytrým nábytkem a zařízením. Samozřejmostí jsou úložné skříně sahající až ke stropu, zasunovací dveře. Sklopné stolky, skládací židle, rohové poličky i skříňky. Čelo postele může tvořit úložný prostor – skříňky nebo poličky. Nechte se inspirovat!