Článek
Vybírat můžeme benzinové stroje, elektrické nebo akumulátorové. V prvním případě mohou vadit exhalace, ve druhém potřeba elektrického kabelu nebo zásuvek zabudovaných v terénu pozemku.
Ačkoli se jim nedá upřít výkonnost a odolnost, v některých případech je vhodné zvolit akumulátorové stroje, jejichž vývoji mnozí výrobci v posledních letech věnují velkou pozornost.
Řada aku strojů vydrží pracovat přes dvě hodiny na jedno nabití, které trvá podle kapacity akumulátoru hodinu dvě. Neprodukují exhalace, pozitivem je minimální hluk, volný pohyb bez šňůry. Jednu baterii lze využívat i u několika strojů téhož výrobce.
Oživení stromů i keřů
Prořez větví stromů a větších ploch živých plotů je důležitý kvůli dostatku světla a prostoru pro případné květy a plody. Prosvětlením koruny také zamezíme vzniku mechů a houbových chorob.
Respektujeme, že každá odrůda má odlišný způsob a čas prořezu. Obecně však platí, že pryč musejí suché, nemocné, poškozené větve, včetně těch, které nadměrně zahušťují korunu.
Rány po řezu hojíme stromovým balzámem neboli štěpařským voskem. Na větve se hodí tzv. vyvětvovací pily na teleskopické násadě, s většími větvemi a malými uschlými stromky si poradí řetězové pily.
Živý plot po zimě zbavíme přerostlých částí a zastřihneme plotostřihem do požadovaného tvaru.
Travnaté plochy
Během roku se na trávníku tvoří krusta ze zhutnělých zbytků tlejících rostlin, což mu znemožňuje přijímat kyslík, vláhu a živiny. Vertikutátor neboli provzdušňovač tuto krustu prořeže, uvolní, vyčeše mechy, zplstnatělou trávu, zašlé listí a některé plevele. Zároveň prořeže travní výhonky a trávník začne houstnout.
Vyskytují-li se na trávníku holá místa, zasejeme na nich travní směs. Půdu nejprve lehce prohrábneme a smícháme ji s pískem. Pak provedeme výsev a půdu uválíme nejlépe travním válcem a vydatně zalijeme. Pozor, na první setí by měla teplota půdy dosahovat alespoň 8° C!
Trávník zaléváme od jara do podzimu jednou týdně, pokud neprší, a nejlépe večer, kdy se voda odpařuje nejpomaleji.
Před sekáním nastavíme výšku střihu a respektujeme fakt, že zcela nově vzešlý trávník sekáme výše, abychom nezničili čerstvě vytvořené křehké kořínky trav.
Malé pole i velké záhony
Majitelům rozsáhlejších zahrad a záhonů se vyplatí investice do menších strojů, které při jarní přípravě půdy hravě a pohodlně nahradí rýč a motyku. Patří k nim různé typy kultivátorů a minirotavátory. Půdu nakypří, provzdušní, zbaví ji velkých hrud, případně také smíchají s hnojivem.
Zahradní půda je tak připravena dobře sáknout i odvádět vodu a stane se díky péči úrodným domovem pro všechna zasetá semena a kořeny sázených rostlin.
Co s odpadem?
Zelený odpad můžeme zpracovat v drtiči nebo ve štěpkovači, drť poslouží jako mulčovací materiál ke stromům, keřům, do kompostu.
Elektrický štěpkovač FZD 5015-E s příkonem 2800 W si poradí s odpadem o tloušťce až 4,4 cm. Má tepelnou pojistku, která zabraňuje přetížení a přehřátí stroje. Řezný válec zaručuje rychlé drcení materiálu, ať už jde o měkké materiály nebo tvrdé dřevo.
Stroj odpad sám vztahuje a vzniklou štěpku ukládá do sběrného boxu o objemu 60 l. Robustní konstrukce s kolečky zvyšuje stabilitu a usnadňuje manipulaci se strojem. Cena 4699 Kč.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.