Článek
Lidově jim říkáme motorovky, ale správně jsou to pily řetězové. Ať už je pohon pily jakýkoliv, řezným nástrojem zůstává řetěz.
Všechny mají motor
K pohonu běžných řetězových pil se používají spalovací motory a elektromotory. Benzinová řetězová pila má dvoudobý spalovací motor, který k provozu potřebuje směs benzinu a oleje.
Elektrická těží z výhod komutátorového elektromotoru, který se roztočí po připojení ke střídavému napětí 230 V.
Tzv. akumulátorová pila je vlastně také elektrická, jen k provozu využívá stejnosměrného proudu akumulovaného v článcích.
Komutátorové motory jsou kvůli svým nevýhodám postupně vytlačovány motory s rotujícím magnetickým polem buzeným elektronicky. Ale to je jiná kapitola, stejně jako druhy sekundárních článků v akumulátorech, které jsou dnes většinou na bázi lithia.
Benzinová klasika
Výhodou benzinové pily je v první řadě nezávislost na elektrické síti a většinou také vysoký výkon. Benzinová pila zvládne všechny práce. Podle výkonu je vhodná od vyvětvování, přes přípravu palivového dřeva až po nejtěžší dřevorubecké práce.
Běžně se uplatňuje rozdělení na pily třídy hobby, farmářské a profesionální. Toto dělení nesouvisí s výkonem, ale se schopností snášet zátěž a s životností. Nejlevnější pily jsou určeny pro občasné použití a nesnesou dlouhodobou zátěž.
Profesionální pily zvládnou pracovat každý den po dlouhou dobu. Farmářky jsou někde mezi. Lehké pily na prořezávku mají výkon kolem jednoho kilowatu, na řezání palivového dříví postačí výkon do 1,5 kW, na příležitostné kácení se hodí pily o výkonu 3–5 koní, silnější pily už jsou většinou profesionální pily pro těžbu dříví v lese. Rychlost řetězu u benzinových dosahuje běžně 20 m/s a více.
Dvoudobý spalovací motor vyžaduje náročnější údržbu – výměnu vzduchového filtru a zapalovací svíčky. Vysoký hluk a emise výfukových plynů tento typ pil diskvalifikují pro použití v uzavřeném prostoru. Benzinové pily se musejí startovat pomocí lanka.
Pily do zásuvky
Elektrická pila na střídavý proud o napětí 230 V eliminuje většinu nevýhod benzinových řetězových pil. Je méně hlučná, neprodukuje žádné emise a jednoduchá konstrukce předznamenává minimální údržbu.
Elektrická pila je perfektní na práce okolo domu a v uzavřených prostorách. Vyniká nízkou pořizovací cenou i provozními náklady. U elektrických pil stačí pro spuštění stisknout pojistku a spínač.
Hlavní nevýhodou je napájecí kabel, který pilu spojuje se zásuvkou a omezuje tak svobodu použití, stejně jako ovladatelnost. Nezbytnou pomůckou je tzv. odlehčovač tahu, který zamezuje vytahování vidlice ze zásuvky prodlužováku.
U elektrických pil se udává příkon elektromotoru (1800–2400 W), odevzdaný výkon je na úrovni zhruba 60 %. Řezná rychlost se v závislosti na modelu pohybuje od 9 do 13 m/s.
Akumulátorová budoucnost
Elektrické pily s akumulátorem spojují výhody obou koncepcí a současně se zbavily jejich slabin. Akumulátorová pila je vhodná především k hrubšímu prořezávání stromků a k řezání palivového dřeva.
Nezbytným příslušenstvím akumulátorové pily je nabíječka. Ideální je, když se během řezání dobije druhý akumulátor, což umožnuje nepřetržitou práci. Neměl by chybět ukazatel stavu nabití akumulátoru.
Akumulátorové pily kvůli šetření energie používají úzké řetězy s jemnými zuby. Nejvýkonnější akumulátorové modely se svým výkonem vyrovnají pilám benzinovým. Profesionální akumulátorové pily mají rychlost řetězu až 20 m/s.
Vyšší ceny akumulátorových pil jsou vykompenzovány minimální údržbou a nízkými provozními náklady. Do pily se leje pouze olej k mazání řetězu a nabíjí se akumulátor.
Elektřina na jedno nabití přijde na pár haléřů a s jedním vysokokapacitním akumulátorem lze často udělat tolik práce, jako na jednu nádržku benzinu.
Pily na baterky jsou také lehčí a mají nižší vibrace než srovnatelné pily benzinové. Především však odpadá příprava palivové směsi pro dvoudobý motor a startování lankem.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz: