Článek
K nejrizikovějším místům domů a bytů patří dveře a okna. Existují ale účinné prostředky, kterými domov ochráníte a zlodějům tak zkomplikujete i znepříjemníte život. Vyplatí se kombinace klasické i elektronické ochrany.
Klasickou ochranu představují zdi, střechy, dveře, okna, bezpečnostní uzamykací systémy, mříže, bezpečnostní fólie, bezpečnostní tvrzená a vrstvená skla.
Technickou ochranu reprezentují hlavně elektronické zabezpečovací systémy, jako jsou mj. alarmy, kamerové monitorovací systémy nebo elektrické požární signalizace.
Důležité prvky bytu
Bytelné a odolné vchodové dveře. A je jedno, jestli jsou ze dřeva, plastu či hliníku. Dveře zajistěte proti vyražení a vyháčkování – to platí hlavně u dvoukřídlých dveří.
Použijte západky nebo kolíky. Vyražení eliminujete zpevněním obvodu dveří kovovým páskem.
Dveřní panty – ideální je mít z vnitřní strany bytu tři a dát na ně zarážku proti vysazení. V panelových domech se vyplatí vylití zárubní řídkým betonem. Ten pomůže proti roztažení a násilnému vniknutí do bytu.
Zámky – vybírejte kvalitní zámky s cylindrickou vložkou, u nichž můžete zakrýt kování. Zvolte taky bezpečnostní štít nebo vícebodový systém, který zajistí dveře po celém jejich obvodu.
Bezpečnostní kování pro vchodové dveře – zajímavou volbou mohou být třeba bezpečnostní kulaté rozety o průměru 54 mm či hranaté bezpečnostní rozety.
Zasklení oken a okenní kování. Na potřebnou odolnost okna proti vypáčení kvalitní výrobci myslí už v základní výbavě okna a jeho rámu kvalitním celoobvodovým kováním s bezpečnostními uzávěry. Ty bývají dva až čtyři.
Jde o místa, ve kterých je v zavřeném stavu okenní křídlo pevně spojeno s rámem. Čím více je těchto bodů po obvodu okna, tím lépe je okno zabezpečené.
Posílit ochranu okna mohou ještě zamykací kličky či kalená podložka převodovky proti odvrtání kličky. Kování oken se dá osadit i elektromagnetickými spínači a magnety. Existují také speciální bezpečnostní skla posílená o integrované bezpečnostní fólie různých typů.
Elektronické zabezpečení
Alarmy zachytí a ohlásí jakýkoli pokus o narušení domu či bytu. Čidla EZS (elektrické zabezpečovací signalizace) jsou propojena a hlídají okna i dveře, pohyb v místnostech, vznik požáru či únik plynu.
Ovládají se klávesnicí, případný poplach se dá nastavit sirénou, automatickým voláním či SMS zprávou i přenosem na pult centralizované ochrany.
Kamerové systémy zaznamenají nejen události v domě, ale také identifikují případné pachatele a pořídí i dokumentaci pro pojišťovnu. Jejich záznam lze sledovat on-line, ale zároveň se ukládá na pevné disky.
Kamery mohou mít nastavené noční vidění, mají polohovací hlavice a polokulový kryt, který je chrání před vandaly.
Přístupové systémy – čipy, bezkontaktní karty nebo čtečky otisků prstů omezují přístup pouze na základě povolení od uživatele.
Práva jednotlivým osobám můžete přidávat, měnit či mazat ihned, a to s nulovými náklady.
Protipožární signalizace se vyplatí už proto, že v každé domácnosti je mnoho zdrojů požáru – televize, rychlovarné konvice, sporáky, ale i vadné zásuvky. Proto nepodceňujte toto riziko! K dispozici jsou na trhu různé typy detektorů.
Může se vám hodit na Seznamu:
Co umí inteligentní domácnost
Spotřebiče jako topení, ventilace, ovládání žaluzií, světla, zabezpečovací systém propojíte do jedné centrální jednotky. Ochranu vašeho domova rozšíříte o senzory dveřního kontaktu, pohybu, světla, teploty, kouře či vody. Domov tak získá mozek v podobě řídícího počítače, který umožní sledovat veškeré dění ve vašem domě v reálném čase i v historii. Zautomatizuje běžné úkony, ušetří čas i peníze, ovládne různá zařízení přehledně z jednoho místa (chytrý telefon, tablet, počítač). Váš dům bude samostatně reagovat na počasí či přítomnost v domě a vy dostanete okamžité upozornění na problém, i když nejste doma.