Článek
Jedním z důležitých kroků vánočního úklidu je zbavit se prachu ve všech místnostech. Nejde jen o důkladné vysávání podlah, hlavně koberců, závěsů a záclon.
Nesmíte zapomenout ani na okna, parapety, radiátory nebo dveře, skříně, skříňky i zásuvky. Držte se zaběhnutého a osvědčeného postupu generálního úklidu – od stropu k podlaze. Na co se zaměřit?
Znečištěné stropy a stěny
Prach z neomyvatelných tapet stírejte pravidelně. Nikdy nepoužívejte vodu, ale suchý hadřík. Omyvatelné tapety čistěte zdola nahoru houbou namočenou v saponátu a přetírejte teplou vodou. Skvrny z tapet odstraníte střídkou bílého chleba.
Malované stropy nemyjte, ale setřete prach hadrem omotaným na smetáku. Jsou-li malované stěny silně zašpiněné, použijte k čištění teplou vodu se saponátem. S mytím stěn začínejte dole a pracujte v jednom kluse, abyste neudělali šmouhy. Otisky prstů a čáry od tužky odstraníte gumou, skvrny od jídla neředěným saponátem.
Čistá okna jsou základ
Čistění oken je dost namáhavá a nevděčná práce, tak proč si ji neulehčit? Skvělým pomocníkem je např. čistič oken. Běžné nečistoty odstraníte jemným hadříkem a saponátem. Nepoužívejte čisticí a lešticí prostředky na bázi rozpouštědel nebo s obsahem agresivních látek ani čističe, jako jsou aceton či zředěné syntetické pryskyřice. To vše by mohlo rám i sklo okna nevratně poškodit.
A nezapomeňte promazat kapkou oleje části kování, vystavené největší zátěži! Vhodná je bílá vazelína ve spreji.
Vnitřní hliníkové žaluzie – prach ze žaluzií odstraníte vysavačem, mastnotu pak navlhčeným hadříkem nebo houbou. Každou lamelu otírejte zvlášť nebo několik lamel najednou. Na omývání používejte pouze mýdlový roztok bez chemických přísad.
Prachu ze záclon a závěsů se zbavíte vypráním na 30 °C. Ještě vlhké záclony zavěste na okna. Totéž platí i pro závěsy, ty ale před zavěšením ještě vyžehlete.
Různé povrchy nábytku
Vyndejte obsah všech zásuvek, vymyjte je a uspořádejte. Intarzované dřevo zbavte prachu jemnou antistatickou prachovkou na tyči nebo měkkým malířským štětcem.
Dřevěný nábytek čistěte vlhkým hadříkem namočeným v teplé vodě s přísadou speciálního přípravku. Po zaschnutí vyleštěte leštěnkou.
Teakové dřevo stačí otřít prachovkou a jednou za rok vyleštit speciálním olejem.
Malovaný nábytek omyjte roztokem vody a saponátu.
Starožitný nábytek pravidelně oprašujte, odolné skvrny povolí v roztoku octa a vody. Leštěte ho jednou do roka včelím voskem.
Z proutěného nábytku důkladně vysajte prach, vydrhněte ho saponátovou vodou a vysušte.
Na rákos si připravte vodu s mýdlovými vločkami. Nakonec jej opláchněte slanou vodou, aby zůstal pevný.
Kovový nábytek, vyskytuje-li se na něm rez, vyleštíte ocelovým kartáčem.
Z čalouněného nábytku vysajte prach polštářovou hubicí. Snímatelné potahy vyperte, za vlhka je navlečte zpět a vyžehlete. Čalounění čistěte buď šamponem, nebo pozvěte odborníky. Zvířecích chlupů a žmolků se zbavíte speciálním přístrojem nebo si kolem prstů omotáte lepicí pásku, na niž chlupy nachytáte.
Také kůže si žádá pravidelnou péči. Stírejte prach a občas konzervujte speciálním přípravkem na kůži. Znečištěnou kůži otřete vlhkým hadříkem namočeným v roztoku mýdlových vloček, pozor ale na promáčení! Neoplachujte, nechte uschnout a vyleštěte.
Když září koupelna
Koupelnový nábytek nablýskáte švédskou utěrkou, mírně navlhčenou v mýdlovém roztoku. Na lesklé povrchy nepoužívejte drsné čisticí materiály ani prostředky s alkoholem – kvůli poškození.
S antistatickými přípravky zbavíte nábytek prachu a nečistot a zároveň zamezíte jejich dalšímu usazování.
Odolnost koupelnové keramiky posílíte přípravky s nano vrstvou, která vytváří ochranný povlak zvyšující její hygienické vlastnosti.
Na spáry mezi obkladačkami použijte starší kartáček namočený do bělícího roztoku nebo horkou páru.
Pozor na detaily
Na údržbu skel a zrcadel postačí horká voda a utěrka z mikrovlákna, na doladění přípravky na mytí skel či leštěnka s alkoholem. Na leptané či pískované sklo patří jen čistá voda!
Vypínače a zásuvky ošetřete jemně navlhčeným hadříkem se saponátem. Nedoporučuje se vypínače a zásuvky demontovat a čistit zevnitř, mohlo by dojít k úrazu elektrickým proudem.
Na dveřní kování využijte speciální přípravek pro ochranu klik před tvorbou viditelných otisků prstů určený pro kování s povrchovou úpravou nerez, titan a matný nikl. Použít ho můžete také na všechny domácí spotřebiče s nerezovou povrchovou úpravou.
Nezapomeňte na spotřebiče
Zejména pračku a sušičku, sporák, myčku, chladničku, mikrovlnku nebo rychlovarnou konvici alespoň jednou ročně pečlivě vyčistěte.
Dbejte na to, abyste čisticími prostředky neudělali více škody než užitku a snažte se maximálně využívat jemné hadříky bez agresivních chemických prostředků.
Vyhoďte zbytečnosti
Skříně, regály, police i potravinové skříňky v kuchyni pořádně vytřete, a když vytřídíte to, co skutečně potřebujete, uložte věci tak, abyste měli přehled.
Radiátory a topná tělesa očistěte zředěným prostředkem na mytí nádobí a prostor za nimi vysajte nebo vytřete smetáčkem. Na topení se chytá prachu nejvíce, proto je nutná pravidelnost. Nahromaděný prach vysajte hubicí, ale půjde to i s improvizovaným smetákem z násady koštěte omotané hadrem.
Krbu a krbovým kamnům věnujte zvláštní pozornost. Při čištění kovových částí se osvědčil krém na obuv nebo běžné cídidlo a na vyleštění měkký hadřík.
Podlahu kolem krbu čistěte podle povrchu. Mramor umyjete houbou namočenou do vody s mýdlovými vločkami. Opláchnete a vytřete dosucha starým ručníkem. Na leštění použijte speciální přípravek na mramor.
Obklad z cihel vydrhnete tvrdým kartáčem a teplou vodou. Skvrny od ohně odstraníte houbou namočenou v octu, pak omyjete vodou. Keramický obklad ošetříte zředěným saponátem a opláchnete teplou vodou.
Místnost příjemně provoní třeba kousky sušené citronové kůry vhozené do ohně.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Hledáme nejhezčí rodinné vánoční stromečky
Ozdobený stromeček je možné o Vánocích nalézt snad v každé české rodině. Když se na Štědrý večer rozzáří, rozlije se po celé domácnosti tajemná atmosféra, na niž se těší nejenom děti, ale i dospělí.
Jak vypadá ten váš? Je designově dovedený k dokonalosti? Anebo na něj věšíte tradičně památeční ozdoby po babičce? Zdobíte stromeček v pokoji, anebo jej máte venku, na zahradě?
Na adresu bydleni@novinky.cz nám do 20.12.2018 pošlete fotografii (orientovanou na šířku) s vaším vánočním stromečkem a připojte pár zajímavých informací o něm. Přehlídku těch nejhezčích vám přineseme v článku o Vánocích v rubrice Bydlení.