Článek
Pro nařezání kmenů a kulatiny na požadovanou délku se hodí kvalitní benzinová řetězová pila nebo oblouková pila, tzv. cirkulárka. Protože samotné nařezání nestačí, dostane se ke slovu i elektrická štípačka, díky níž se při štípání nenadřeme.
Kvalitní topivo je základ
Nejlepší výhřevnost mají tvrdá dřeva jako buk, dub nebo habr a obstojně poslouží i ovocná dřeva.
Zhruba čtvrtinu zásob by měla ale tvořit i dřeva měkčí (topol, smrk, borovice), protože jsou vhodnější na roztopení. Dřevo musí být před ztopením perfektně proschlé, v opačném případě vlhkost sníží výhřevnost, a navíc zanese ohniště i komín množstvím dehtu.
Urychlit proces vysychání můžeme naštípáním dřeva na menší polínka nebo špalíky.
Další variantou kvalitního topiva jsou dřevěné brikety, které vynikají výbornou výhřevností a hoří až pět hodin. Jejich popel se dá navíc zužitkovat jako hnojivo.
Vybíráme motorovou pilu
Máme představu o tom, jak často a jaký materiál budeme zpracovávat? Budeme mít přístup k elektrickému proudu? Máme s řezáním dřeva zkušenosti, nebo patříme k začátečníkům? To jsou otázky, na které si musíme odpovědět, než si vybereme požadovaný výkon stroje, délku vodicí lišty či samotný pohon pily.
Elektrickou, nebo benzinovou?
Výhodou elektrických pil je jejich tichý chod, snadné ovládání a minimální nároky na údržbu. Hodí se především pro práce na zahradě či u chalupy, protože vyžadují přístup k elektřině. S nimi snadno zkrátíme řezivo o menších průměrech (krácení krajin v balíku či řezání kulatiny do průměru 20-30 cm).
Benzinové motorové pily jsou sice na údržbu náročnější, ale disponují výrazně větším výkonem a člověk není závislý na elektřině.
Správná štípačka
Při výběru štípačky rozhoduje, jak velká polena budeme zpracovávat a jaký druh dřeva chceme štípat. Štípačky jsou buď horizontální, nebo vertikální.
Skladnější a lehčí horizontální štípačky s tlačnou silou okolo pěti tun se používají na menší polena z měkkého dřeva, do průměru 25 cm a délky 50 cm.
Vertikální štípačky jsou větší a těžší stroje s nastavitelnou výškou pracovní plochy. Zvládnou větší zátěž a díky tlačné síle až 12 tun si hravě poradí s poleny o průměru přes 35 cm a výškou jeden metr. Jestli potřebujeme naštípat několik kubíků dřeva, oceníme sílu poloprofesionální štípačky.
Dobré uskladnění ovlivní výhřevnost
Málokdo má možnost skladovat dřevo uvnitř domu, proto se skládá nejčastěji podél zdi domu nebo do hranice pod přístřešek či igelitovou plachtu. Plachtu je nutné čas od času odkrýt, aby se pod ní dřevo nezapařilo a nezačalo hnít.
Kvalitní pevné plachty mají mít kovová oka, která usnadní jejich uchycení. Dřevo vyschne o to dříve, bude-li hranice na návětrném místě.
Ideální doba schnutí palivového dřeva jsou dva roky, aby vlhkost dosáhla zhruba hodnoty 15 %.
Ochraňte tělo před úrazem
Při práci se dřevem vždy pracujeme s nebezpečnými ostrými nástroji a výkonnou technikou. Proto používáme ochranný štít, nebo minimálně ochranné brýle. Rukavice či ochrana sluchu jsou samozřejmostí.
Pro častější práci s motorovou pilou v lese je vhodné i ochranné oblečení - speciální kalhoty a bunda nás ochrání proti pořezání, což je zajištěno několika vrstvami látek se speciálně dlouhými vlákny, která se namotají na řetěz a ve zlomku sekundy ho zastaví. Obuv má být vždy pevná, nejlépe s ocelovou špičkou.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.