Hlavní obsah

Změna dispozice vyřešila potřebu úložných prostor pro čtyřčlennou rodinu

V klidné části pražských Vokovic, v bytové zástavbě ve stylu socialistického realismu z padesátých let, je situován rekonstruovaný byt. Zadáním investora bylo prověřit adaptaci dispozice z 2+1 na 3+kk. Cílem bylo zachovat komfort a vytvořit dostatek úložných prostor pro čtyřčlennou rodinu.

Foto: Peter Fabo a časopis Bydlení mezi panely

Celým bytem prochází drobná struktura podlahy, jedná se o jasanovou kantovku.

Článek

Podstatné pro návrh bylo pochopení kontextu domu, místa a měřítka. Investor si pro spolupráci na rekonstrukci vybral 0,5 Studio, které má s obdobnými projekty bohaté zkušenosti.

Na ploše necelých 55 m² bylo zapotřebí rozvrhnout dispoziční uspořádání, vyhovující současným standardům. Konstrukce domu umožnila snadnou úpravu příček. Přesunutí a spojení kuchyně s obytným prostorem dalo vzniknout samostatné ložnici, a tak mohl přibýt oddělený dětský pokoj.

Pro efektivní řešení úložného prostoru byla stěžejní práce s příčkou mezi dětským pokojem a ložnicí. Tato příčka je prostorově tvarována, zalomena na výšku. V dětském pokoji tvoří výklenek pro zvýšené postele. Pod postelemi jsou v pokoji zasunuty šatní skříně a knihovna.

Naopak ve směru do ložnice a chodby tvoří prostor pro nižší vestavené skříně. Ostatní místnosti, koupelna, toaleta a technická místnost zůstaly v původní stopě bytu.

Budiž denní světlo

Ve vstupní chodbě je začleněna vestavná skříň s botníkem a šatnou. Důležitý prvek, který opticky pomáhá tomuto prostoru, je denní světlo. To přichází přes prosklené dveře v ložnici a vstupem do obytného prostoru.

Prosklená stěna s dveřmi byla vytvořena na míru pro tento byt.

Foto: Peter Fabo a časopis Bydlení mezi panely

Byt se nachází v bytové zástavbě ve stylu socialistického realismu z padesátých let.

Pro účel soukromí je možné prosklené části zastínit vestavnou roletou. U dětského pokoje bylo důležité definovat úložné prostory a zároveň dostatek volného prostoru pro hru a rozvoj dětí. Pokoj má v dělicí příčce umístěny úložné prostory a komfortní spaní na patře po dvě děti.

Toto patro se propisuje do ložnice rodičů, kde pod ním vzniká šatna a úložný prostor. V ložnici je veškerý nábytek navržen na míru uživatelům a jejich potřebám.

Foto: Peter Fabo a časopis Bydlení mezi panely

Ve vstupní chodbě je začleněna vestavná skříň s botníkem a šatnou.

Hlavní místnost celého bytu je obytný prostor s kuchyňským koutem. Komfortní kuchyně je rozdělena na dvě části. První část pro přípravu jídla. Kuchyňský kout do tvaru, který je spojen s integrovanou lavicí.

Druhá pro ukládání je řešena vestavnou stěnou, která plynule přechází do obytné poloviny místnosti. V ní je integrována sedačka a knihovna akcentovaná jasanovou dýhou.

Koupelna a WC jsou vybaveny nábytkem na míru. WC je opatřeno atypickým umývátkem nad splachovací nádržkou. Řešení bylo vytvořeno přímo pro tento byt.

Jednotná volba materiálů

Pojítkem celého návrhu je jednotná volba materiálů a vhodných měřítek, která se prolíná ve všech úrovních návrhu. Celým bytem prochází drobná struktura podlahy, jedná se o jasanovou kantovku.

Vestavěné prvky jsou v bílé barvě, která se opticky spojuje se zdmi, a jsou akcentovány jasanovou dýhou.

Špatně řešená kuchyně i koupelna jsou minulostí, z garsonky je moderní domov

Bydlení

Dveře použité v této realizaci jsou bezrámové, slícované se stěnou a vytvářejí minimum detailů.

Přestože je byt malý plochou, podařilo se studiu díky aplikaci osvědčených tezí (jasné funkční definování prostorů, sjednocení úložných prostor do větších celků, vytvoření volného prostoru pro pobyt) vytvořit stylový, zároveň civilně jednoduchý interiér, který zapadl do stávajícího domu a vyhovuje životnímu stylu jeho majitelů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Související témata:

Výběr článků

Načítám