Článek
Dispoziční změna by bytu nepřinesla žádnou výhodu. Původní podlahy byly i přes výhrady k barevnosti ponechány a koupelna zůstala beze změny.
Škoda že předchozí majitelka nechala vyštukovat a natřít stropy, které byly z pohledového betonu.
Ústředním bodem návrhu byl obytný prostor, kde bylo nutné na ploše 3x6 metrů skloubit kuchyňský kout, jídelní stůl a pohovku s televizí tak, aby byla zachována vzdušnost a lehkost.
V bytě zbyla kuchyňská linka a špatně zvolené osvětlení ve všech místnostech.
Výměna kuchyně
„V malých bytech je potřeba využít všechny možnosti pro uložení věcí. Proto doporučuji všechny úložné skříně a kuchyň řešit až do stropu,“ podotýká architektka Eva Bradáčová a doplňuje:
„Výměna kuchyně nebyla původně v plánu, ale jsem ráda, že se k tomuto kroku nechala klientka časem přesvědčit. Původní kuchyňská linka byla nevhodně řešena. Neměla úložné skříňky až do stropu a zabírala příliš mnoho místa. Zasahovala tak do větší části obytného pokoje, což v tak malém bytě není žádoucí.“
Na nové bílé kuchyňské lince jsou použita lesklá dvířka, na stěně je bílý skleněný obklad. „Jak je dobře známo, světlé a lesklé povrchy opticky zvětšují. To byl jeden z hlavních cílů,“ říká architektka.
„Původní světla byla absolutně nevyhovující jednak svým vzhledem, a hlavně druhem. Všechna byla závěsná, což v takto malém bytě není vhodné, protože dělají dojem nižšího stropu,“ podotýká architektka. Proto se všechna světla demontovala a nově se osadila světla přisazená až ke stropu.
„Osvětlení jídelního stolu si říkalo o netradiční řešení. Původní majitelka ho vůbec neřešila, protože v místě vývodu pro toto osvětlení měla umístěné skříně kuchyňské linky. Ideálním řešením v takto malém prostoru je nástěnná lampa na pohyblivém rameni. Díky tomu se dá dobře nastavit výška stínítka a v prostoru nevisí ze stropu kabel, který by opticky prostor rozdělil,“ doplňuje architektka.
V případě návštěvy se stůl jednoduše odsune od zdi, přidá se židle z ložnice a světlo na pohyblivém rameni se nastaví tak, aby byl jídelní stůl osvětlen.
Trojsed do tvaru písmene L
„V malých bytech je nutné vše řešit na centimetry, to vyžaduje atypickou výrobu,“ upozorňuje architektka.
„Té se nevyhnula ani pohovka. Přestože se jedná o trojsed tvaru L, nezabírá příliš mnoho místa. Navíc je rozkládací a s úložným prostorem. Barevně ladí s jídelními židlemi. Ty mají čalouněné sedáky.“
Oživujícím prvkem obytného prostoru s kuchyní jsou barevné nástěnné boxy. Ty jsou použity i v předsíni. Na jejich barevnost navazují výrazné obrazy visící v ložnici. Těmito prvky se všechny místnosti propojují.
Nově zvolený nábytek je velmi moderní, svěží a kombinuje přírodní materiály s bílými a šedými povrchy. Nyní byt odpovídá mladému naturelu nové majitelky.
Ing. arch. Eva Bradáčová |
---|
Navrhování interiérů je mojí vášní! Vím, že důležitým prvkem pro interiér šitý na míru je otisk charakteru klienta. Je důležité podpořit jeho životní styl, ať již jde o mladého člověka, který vyznává dynamický styl života, nebo rodinu, která chce vytvořit harmonické a bezpečné místo, či starší klienty, kteří si dopřejí pohodlí a poklidně laděný interiér. |
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.