Článek
Třetina z dotazovaných má nesprávně za to, že předepsaná minimální hloubka zimního dezénu je menší než 4 mm. Méně než polovina, konkrétně 45 % respondentů vědělo, že plášť vyvinutý jako zimní je vždy označen tzv. Alpským symbolem: sněhovou vločkou ve stylizovaném horském masivu (viz foto níže).
Výzkum proběhnul na 443 respondentech. Pozitivní je, že 90 procent dotazovaných na základě ročního období přezouvá na zimní/letní pláště. Minimální hloubka dezénu u osobních vozidel do 3,5 tuny jsou 4 mm.
Znak M+S (mud + snow, bláto a sníh) mají na sobě napsané i některé celoroční pláště nebo terénní pneumatiky. Zimní pneumatika má také jinou, měkčí směs (to ale na první pohled nerozpoznáte), dezén je ale výrazně odlišný - zatímco letní pneumatika má rovné drážky, u zimní se zjednodušeně řečeno sbíhají do středu pneumatiky.
O tom, jakou alchymií je namíchání správného vzorku pro pneumatiku se můžete dočíst z naší reportáže z Laponska. [celá zpráva]
Zimní pneumatiky jsou v Česku od roku 2011 povinné - konkrétně od 1. listopadu do 31. března. Použití zimních pneumatik přinesl zákon č.133/2011 Sb. Podle něj je povinnost zimního obutí i v případě, že lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na silnici během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. V praxi to znamená, že pokud je v prosinci 15 stupňů Celsia a sucho, nemusíte mít na vozidle zimní pneumatiky. To se hodí pro lidi, kteří jezdí sporadicky, jinak je samozřejmě více než vhodné zimní/letní pneumatiky používat. |