Hlavní obsah

Mýty o používání pásů u těhotných řidiček

Novinky, maž

Nepřinesou bezpečnostní pásy nastávajícím maminkám při nehodě více škody než užitku? Mnoho lidí si myslí, že ano. Odborníci ale mají jasno: pokud jede těhotná žena v autě, měla by se vždy připoutat - je to bezpečnější pro ni i pro její dítě.

Článek

Obava, že při havárii může bezpečnostní pás ublížit nenarozenému dítěti je důvodem, proč se mnohé gravidní ženy v autě nepoutají. Odborníci ovšem zdůrazňují, že tlak pásu sice může na dítě krátkodobě působit, ale při správném použití je poškození plodu minimální. Pás v případě dopravní nehody chrání matku i dítě.

Těhotné ženy, ať už řidičky či spolujezdkyně by měly pásy používat vždy (na předních i zadních sedadlech), protože velkým rizikem jsou i nárazy v nízkých rychlostech, například při jízdě ve městě.

Pokud je budoucí matka špatně připoutána, může dojít k odloučení placenty (abrupce). Podle odborníků je v případě těžších havárií 10procentní riziko úmrtí špatně nebo vůbec nepřipoutané ženy a až 100procentní pravděpodobnost nitroděložní smrti plodu.

Jak se má správně připoutat těhotná žena?

Spodní popruh bezpečnostního pásu musí probíhat co nejhlouběji pod břichem. Šikmo nahoru vedoucí popruh musí směřovat stranou vedle břicha a procházet mezi prsy. Spodní část pásu nikdy nesmí přecházet přes bříško maminky. V takovém případě by totiž mohlo při nárazu dojít k poškození plodu. Upnutí musí být pohodlné, ani příliš těsné, ani příliš volné. Pás nesmí sklouznout z ramene.

Je-li je v autě airbag, sedadlo by mělo být posunuté co nejvíc dozadu. Mezi břichem a volantem je nutné mít co nejvíce prostoru (ale zase ne na úkor toho, že žena bude sedět nepohodlně, nedosáhne na pedály nebo z auta neuvidí). Ženy ve vysokém stupni těhotenství by raději neměly řídit vůbec.

Související témata:

Výběr článků

Načítám