Článek
Preventivní vlak se v úterý 18. září přesune do Brna a ve středu 19. září svoji cestu zakončí v Praze. Tento pilotní projekt v rámci Evropského týdne mobility připravily ČD, Drážní inspekce a ministerstva dopravy a životního prostředí.
Dospívajícím podle železničářů hrozí na železnici největší nebezpečí. V loňském roce 20 mladých lidí zemřelo při přebíhání před vlakem nebo zaplatilo životem při kaskadérském vyskakování z jedoucího vlaku. Devět mladých lidí zasáhl elektrický proud při lezení na střechy vagónů.
"Nejméně polovina dětí neví, že na dráze je napětí 25 000 voltů. Mnohdy se to ani nedozvědí ve školách. Proto je osvěta tak důležitá. V jednom z filmů uvidí také střechu vagónu, na které letos v Sokolově zasáhl proud dvě šestnáctileté dívky, které si chtěly na střeše zakouřit," řekl inspektor ČD Robert Drozda.
Mladí lidé na železnici riskují, nemají k ní respekt
"Mají pravdu, když nás varují před přecházením kolejí, lezením na vagóny nebo dotýkáním se drátů. Vůbec jsem nevěděla, že je na dráze tak vysoké napětí," řekla sedmnáctiletá Zuzana Konračová, studentka středního učiliště.
Studenti se v preventivním vlaku také mohou setkat s dvojnásobným mistrem světa v biketrialu Josefem Dresslerem. Při cvičných skocích na odstavených vagónech ho loni zasáhl elektrický proud. "Nezodpovědně jsem skákal i na zakázaných vagónech, kde jsem se dotkl drátu pod napětím. Měl jsem obrovské štěstí, že jsem přežil," řekl.
Dodal, že mladí lidé stále riskují, protože jim chybí respekt vůči železnici. "Přebíhat dálnici většinu lidí nenapadne. Vlak zřejmě nevnímají jako každodenní hrozbu. Po nehodě jsem mluvil s mnoha mladými lidmi a hodně z nich se tvářilo, že se jich to netýká," uvedl.