Článek
Provozovatel elektrárny Tepco uvedl, že otvor o průměru tři centimetry se objevil v jímce prvního reaktoru asi 18 hodin po zemětřesení. V druhém reaktoru, odkud unikalo nejvíce radioaktivity, je otvor široký deset centimetrů a vytvořil se asi 21 hodin po zemětřesení.
Po explozi vodíku v druhém reaktoru, k níž došlo, protože nefungovalo chlazení, se vytvořil druhý otvor o přibližně stejném průměru deseti centimetrů.
Právě těmito otvory unikala radioaktivita. V prvních třech reaktorech se navíc z větší části roztavily palivové tyče. [celá zpráva]
Pomoc veteránů
Více než 160 bývalých zaměstnanců jaderných elektráren starších šedesáti let plánuje ustavit týmy veteránů, kteří by uvedli do provozu chladící systémy elektrárny. Chtějí nabídnout nejen zkušenosti, protože v jaderné energetice pracovali po desetiletí, ale také uchránit mladší kolegy, aby nebyli vystaveni radioaktivitě, uvedla tokijské zpravodajka listu Daily Telegraph Danielle Demetriou.
S ideou přišel 72letý Jasuteru Jamada, který pracoval na stavbě elektrárny. Zneklidnily ho zprávy, že jsou na tuto riskantní a pro zdraví nebezpečnou práci najímání nezkušení mladí dělníci.
„Nemůžeme nechat práci jen na mladých technicích. Mladí lidé, zejména ti, kdož plánují mít v budoucnu děti, by neměli být vystaveni radiaci," řekl.
V nebezpečném prostředí fukušimské elektrárny nyní pracuje na 1000 lidí včetně mladých najatých techniků. Pokoušejí se obnovit řízení bloků reaktorů a zprovoznit jejich chladící systémy.
Skupinu expertů starších šedesáti let by měla schválit spolu s provozovatelem elektrárny i vláda. Očekává se, že část vlády projekt podpoří.
Veteráni odmítají srovnání se starými piloty kamikadze, i když někteří říkají, že by byli ochotni položit i životy, aby se zabránilo tragédii.