Článek
Podle severokorejských médií se stíhač ponorek č. 233 potopil v polovině října, když plavidlo plnilo "bojové úkoly". Příčinu neštěstí severokorejská média nezveřejnila.
Agentura KCNA na snímcích ukázala vůdce země Kim Čong-una při návštěvě "hřbitova padlých bojovníků", jak klade květiny k památníku zemřelých, obklopenému nejméně 19 hroby s podobiznami mrtvých námořníků.Na náhrobních kamenech je datum úmrtí 13. října.
Jihokorejská média uvedla, že loď šla ke dnu při vojenském cvičení a že při incidentu přišlo o život "mnoho" řadových členů námořnictva i několik důstojníků. Podle jihokorejského deníku Čoson ilbo byla do incidentu zapletena dvě plavidla.
Armáda u hranice
Agentura AP připomněla, že Pchjongjang má značnou část své vojenské techniky ve zchátralém stavu. Má ale početně velkou armádu a při hranicích s Jižní Koreou nechává rozmístěné tisíce děl.
Obě Koreje setrvávají ve válečném stavu, protože jejich vzájemný konflikt z let 1950 až 1953 nebyl ukončen řádnou mírovou smlouvou, ale pouze dohodou o příměří.
Severní Koreji se mimo jiné připisuje vina za torpédování jihokorejského vojenského plavidla z roku 2010, při němž bylo zabito 46 jihokorejských námořníků, a ostřelování jihokorejského ostrova z téhož roku.