Článek
Kontakt se sondou navázalo středisko v australském Perthu. Je to vůbec poprvé, kdy byl na Zemi zachycen signál, jenž zmizel krátce po vypuštění sondy 9. listopadu. “Pracovníci ESA úzce spolupracují s inženýry v Rusku, aby určili, jak nejlépe se sondou komunikovat,“ oznámila agentura.
Ruská vesmírná agentura v úterý ještě před oznámením ESA uvedla, že úlomky sondy Fobos-Grunt se mohou na Zem zřítit mezi koncem prosince a únorem, přičemž oblast, kam úlomky dopadnou, bude možné odhadnout nejdříve 24 hodin předem.
Připouštěla ale do konce tohoto měsíce teoretickou možnost navázat ještě se sondou kontakt. Po sondě, která měla z měsíce Marsu Phobos dovézt vzorky jeho povrchu, kromě jiných pátrala i americká NASA.
Ruský kosmický výzkum prožívá špatné období. Ztrátě meziplanetární sondy, jejíž vyslání stálo na pět miliard rublů (asi tři miliardy korun), předcházely ztráty tří navigačních družic Glonass, vojenské družice Geo-IK-2 a nákladní lodi Progress. Ruští komentátoři předvídají rozsáhlou čistku v kosmickém průmyslu. |
---|
Poslední ruské výpravy k Marsu provázela smůla. V listopadu 1996 se krátce po startu raketa s družicí zřítila do Tichého oceánu. Z 16 sovětských misí k rudé planetě uspělo jen pět. Lety k Venuši měly daleko příznivější bilanci, poslední se ale uskutečnily v polovině 80. let. |
zdroj: ČTK |