Článek
„Spike protein viru mění svůj tvar tak, že jej imunitní systém nerozezná jako obvykle. Je to obrat. Znepokojivý vývoj,“ konstatoval zdravotnický expert Sky News Thomas Moore.
Spike protein si lze představit jako háček, kterým se virus přichytí na buňku, zmocní se jí a přinutí chovat se podle jeho pravidel. Zároveň ho však prozradí jako vetřelce a vyvolává reakci imunitního systému.
Mutace E484K, která byla zaznamenána u 11 z 200 tisíc zkoumaných vzorků u varianty koronaviru z Kentu, zřejmě umožňuje spike protein upravovat tak, aby na něj imunitní systém nereagoval.
Snížený účinek očkování
Podle poradce britské vlády pro řešení pandemie Calluma Sempleho z Liverpoolské univerzity obavy vzbuzuje mimo jiné i fakt, že varianta z Kentu vykazuje stejnou spontánní mutaci E484K, která byla zjištěna u jihoafrické i brazilské varianty. Jinými slovy by to mohlo znamenat, že se koronavirus v odlišných variantách vyvíjí stejným směrem – tak aby mohl obelstít imunitní systém.
Kolektivní imunita? Na tu prodělalo covid málo lidí, říká biochemik Trnka
To by v praxi mohlo znamenat možnou reinfekci těch, kdo už nemoc covid-19 prodělali, případně snížit účinnost očkování.
„Mohlo by to znamenat, že se lidé nakazí znovu a účinnost vakcíny se sníží, ne úplně, ale částečně. Očkování by přesto mělo chránit před závažným průběhem a smrtí, zřejmě by ale nebránilo dalšímu šíření,“ uvedl Moore.
Anglické úřady se chystají zahájit plošné testování v oblastech, kde se nakažlivější varianta viru vyskytla, připomněla ČTK. Cílem je v nich otestovat 80 tisíc lidí. „Je vysoce důležité potlačit ji (variantu) všude, kde to bude možné, a využít získaný čas k maximalizaci proočkovanosti populace," podtrhl Semple.
Britskou mutaci máme už zřejmě v celém kraji, říká šéf královéhradeckých hygieniků
Obávané mutace
Mutace koronaviru vzbuzují obavy odborníků prakticky od začátku pandemie. Jedná se o přirozený a neustále probíhající proces, kterému není možné zabránit. Až doposud se zdálo, že se koranavirus mutacemi sice stává nakažlivějším, ale nikoliv nebezpečnějším z hlediska závažnosti nemoci covid-19, kterou vyvolává.
A ani nynější zjištění britských vědců nenasvědčují tomu, že by mutace měla znamenat vyšší nebezpečí pro nakaženého jedince. Jde spíš o obavy z hlediska masivního šíření v populaci.