Článek
„Rozhodnutím nejvyššího a krajského soudu došlo k porušení práva Ústavu paměti národa (ÚPN) na soudní ochranu a spravedlivé soudní řízení,“ napsal ÚPN ve svém odůvodnění.
Slovenský ústavní soud proto na základě stížnosti vrátil případ odvolacímu krajskému soudu v Bratislavě k novému projednání. Babišova pozice bude ztížena, protože soud se bude muset řídit právním názorem ústavního soudu.
Bývalí agenti nebyli zbaveni mlčenlivosti
Ústavní soud své rozhodnutí odůvodnil tím, že žalovanou stranou neměl být ÚPN. Verdikt je průlomový. Slovenský nejvyšší soud i nižší soudy totiž v minulosti opakovaně rozhodly, že lidé ve sporech o oprávněnost evidence u StB mohou žalovat právě ÚPN.
ÚPN, který je slovenskou obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů, poukázal hlavně na to, že příslušníci StB, kteří u soudu dříve svědčili ve prospěch Babiše, nebyli zbaveni mlčenlivosti.
„Je to klíčové rozhodnutí. Pro nás určitě průlomové,“ reagoval na rozhodnutí slovenského ústavního soudu šéf ÚPN Ondrej Krajňák. „Sami se totiž podíleli na zločinech komunistického režimu,“ upozornil Krajňák. Podle šéfa ÚPN příslušníci StB buď lhali u soudu, nebo v době, kdy vytvářeli spis údajného agenta Bureše.
Spolupráci popírá
Babiš vědomou spolupráci s StB popírá. Připouští, že před rokem 1989 přišel do kontaktu s příslušníky StB jako pracovník podniku zahraničního obchodu Petrimex, ale žádnou spolupráci prý nikdy nepodepsal.
V dokumentech StB figuruje předseda ANO, který navíc v ČR čelí obvinění z dotačního podvodu na Čapí hnízdo, jako agent pod krycím jménem Bureš.
Dva bývalí důstojníci komunistické tajné služby však u soudu tvrdili, že Babiš naverbován nikdy nebyl. Před soudem prohlásili, že zpráva o Babišově získání coby agenta nebyla pravdivá, případně že Babiš s StB spolupracoval nevědomě.
Agenti StB tvrdí, že agentem nebyl
„Není spravedlivé, aby příslušníci StB tolik let po skončení komunistického režimu požívali větší důvěru soudů než důkazy, které máme v archivech, kterými jsou dokumenty, které tito příslušníci sami vytvořili nebo které obsahují stanoviska předních expertů," uvedl v reakci na minulá rozhodnutí soudů ÚPN.
Slovenské soudy rozhodovaly v případě Bureš v letech 2014 a 2015. V listopadu 2015 nejvyšší soud zamítl dovolání ÚPN. Ústav se proto obrátil k ústavnímu soudu.