Článek
„Žádáme vás, jako občané Slovenské a České republiky, abyste tyto výroky z vašich stránek odstranili. Urážejí nejen památku Alexandera Dubčeka, ale všechny občany Československa, kteří tu dobu přežili,“ napsal Smatana.
Čtěte také: |
---|
Fašisté a NATO chystali teror, hájí invazi ruská televize |
ÚSTR: Televize lže, Čechoslováci Rusy nevítali |
Ruský velvyslanec v Praze musel na kobereček |
Rusové dokument do ČR neprodají |
Ruská ambasáda píše o loňské návštěvě Rybase na Slovensku, kde měl sérii setkání se studenty, politology a spisovateli. V rámci těchto besed se Rybas odvolal na svůj rozhovor s bývalým sovětským diplomatem Valentinem Falinem a řekl, že vojska Varšavské smlouvy pozval do Československa Dubček.
S.Rybas: "Dubček osobne telefonoval Brežnevovi a požiadal o vojenskú inváziu". V dňoch 20. až 24. septembra 2015 bol na...
Zveřejnil(a) Ruské Veľvyslanectvo na Slovensku/Посольство России в Словакии dne 8. říjen 2015
Tvrzení o Dubčekově pozvání zveřejnilo ruské velvyslanectví na Slovensku.
Tehdejší první tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Československa (ÚV KSČ) měl podle těchto informací 16. srpna 1968 osobně telefonovat sovětskému vůdci Leonidu Brežněvovi a žádat o vojenskou invazi. Po zasedání předsednictva ÚV KSČ o čtyři dny dříve měl totiž Dubček prohlásit: „Pokud dospěju k závěru, že jsme na prahu kontrarevoluce, osobně pozvu sovětská vojska.“
Obludné, neuvěřitelné
Server Topky.sk označil informace na stránce ruské ambasády za „obludnou a neuvěřitelnou lež“ a ruskou propagandu. Server Aktuality.sk uvedl, že ruská ambasáda propaguje subjektivní vyhlášení Rybase, které je v rozporu s tvrzením historiků.
Všeobecně je známo, že v srpnu 1968 poslali českoslovenští straničtí představitelé v čele se členem ÚV Vasilem Biľakem do Moskvy tzv. zvací dopis se žádostí o vojenskou pomoc.
Rybas na svých přednáškách podle Aktualit.sk, které odkazují na stránky ambasády, také řekl, že vznik Československé republiky byl součástí protiněmecké západní strategie. „Masaryk a Beneš získali hodně, ale vůbec ne všechno,“ měl říci Rybas.
Autor Stalinova životopisu
Tvrzení o údajném Dubčekově pozvání vyslovil spisovatel a historik Svjatoslav Rybas, z jehož pera vzešel například životopis bývalého sovětského diktátora Josifa Vissarionoviče Stalina či dlouholetého ministra zahraničí Sovětského svazu Andreje Gromyka.
Zůstali 23 let
Invazi do Československa bez vědomí představitelů československého státu uskutečnil Sovětský svaz 21. srpna 1968 spolu se satelitním Maďarskem, NDR, Bulharskem a Polskem.
V prvním sledu vtrhlo do země zhruba 100 tisíc vojáků s 2300 tanky a 700 letadly. Postupně se okupační vojsko rozrostlo až na 750 tisíc vojáků a 6000 tanků.
V zemi do počátku 90. let zůstali jen Sověti.
V roce 2013 navštívil také Prahu. „Když Svjatoslav Rybas při setkání s Hynkem Kmoníčkem hovořil o osobnosti Stalina, podtrhl, že sovětský představitel ´nám nespadl z Marsu´, ale byl historickým pokračovatelem ruských reformátorů imperátorského období, přičemž jejich reformy byly přervány rychlým zbavením moci cara Mikuláše II,“ napsaly tehdy Haló noviny o jeho setkání s nynějším šéfem zahraničního odboru Pražského hradu.