Článek
Kancléřka Angela Merkelová dlouhodobě odmítá návrhy Křesťanskosociální unie (CSU), která vládne v Bavorsku a tři své ministry má i ve spolkové vládě, na zavedení "horní hranice" počtu denně přijímaných migrantů. Pokud selže jednání s Tureckem na mimořádném summitu 7. března, už ale Berlínu podle CSU nezbude nic jiného, než k tomuto opatření sáhnout.
Pokud by k tomu došlo, museli by podle Herrmanna být migranti odmítáni přímo na hranici s Rakouskem.
"Na takovou situaci, v níž by si spolková policie mohla vyžádat podporu ze strany bavorské zemské policie, se bavorská policie v současnosti odpovídajícím způsobem připravuje," uvedl Herrmann.
Přípravy už začaly, Berlín o ničem neví
List Neue Passauer Zeitung už před Herrmannovým vyjádřením uvedl, že jednotlivá policejní ředitelství zodpovědná za oblasti u hranic s Rakouskem dostala nařízení, aby se připravila na to, že v případě pokynu z Berlína budou muset během několika málo hodin obnovit kontroly na všech hraničních přechodech s jižním sousedem.
"Za ochranu, kontrolu a teoreticky myslitelné uzavření hranice jsou zodpovědné pouze spolkové úřady," uvedl v reakci na bavorské "úvahy" mluvčí spolkového ministerstva vnitra s tím, že v tomto ohledu nemá v současnosti vůbec nic, o čem by mohl média informovat.
Možné je uzavření celé hranice
Otevřená je podle ministerstva otázka, zda by šlo o ostrahu jen některých míst či celé hranice, zda by byla čtyřiadvacetihodinová či jen namátková, případně kolik lidí by bylo na ostrahu hranice zapotřebí.
Mluvčí rakouského ministerstva vnitra Karl-Heinz Grundböck uvedl, že o úvahách bavorské zemské vlády Vídeň informována nebyla. "Informace o možném zavření hranice ze strany bavorských úřadů jsme neobdrželi," řekl mluvčí agentuře APA.