Článek
První střelba z automatických zbraní se ozvala kolem půl desáté večer v restauraci Le Petit Cambodge v ulici Alibert nedaleko Náměstí republiky. Zemřelo tam víc než deset lidí.
O několik minut později byla podle svědků slyšet další střelba v koncertním sále Bataclan na Boulevard Voltaire v jedenáctém obvodu. Útočníci tam nejprve pálili do vzduchu.
Podle francouzského novináře Erwana Desplanquese, jehož přítel byl na koncertě a podařilo se mu utéct, tam bylo několik útočníků, kteří při atentátu zmiňovali Sýrii. Uvedl také, že na zemi v koncertním sále ležela těla obětí. Podle svědků citovaných CNN spolu útočníci v koncertním sále mluvili arabsky.
Televize BFMTV uvedla, že tam drželi zhruba stovku lidí jako rukojmí. Kolem půl jedné v noci policie na teroristy zaútočila. [celá zpráva]
Podle svědků, kterým se podařilo utéct, ale ti těch, kteří byli uvnitř a komunikovali na Twitteru, teroristé zabíjeli rukojmí jednoho po druhém.
UPDATE: Bataclan hostages communicate on social media, report being slaughtered "one by one." #Paris @JuliaDavisNews pic.twitter.com/9YzOTc8ABl
— Julia Davis (@JuliaDavisNews) 13. Listopad 2015
Útočníci podle svědků postupně zabíjejí rukojmí
Escaped hostage from #Bataclan tells #CNN terrorists calmly executed hostages, reloaded, executed again in silence pic.twitter.com/OjXMFYRwhj
— Jim Sciutto (@jimsciutto) 13. Listopad 2015
Evakuace prezidenta ze stadiónu
Krátce po střelbě došlo k několika explozím u pařížského stadiónu Stade de France. Tři lidé zemřeli, uvedl podle serveru L'Equipe prezident francouzské fotbalové federace Noël Le Graët.
Na stadiónu se v pátek hrálo fotbalové utkání mezi Francií a Německem. Přihlížel mu i prezident Françoise Hollande, toho ochranka ze stadiónu v poločase odvedla. Byl převezen do bezpečí na ministerstvo vnitra.
Utkání fotbalisté dohráli, Francie vyhrála 2:0. Diváci zůstali i po konci zápasu dočasně z bezpečnostních důvodů uvnitř. Policie oblast uzavřela.
Hollande v reakci na útoky vyhlásil výjimečný stav platný na celém území Francie. [celá zpráva]
Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová ČTK řekla, že česká diplomacie dosud nemá žádné informace o tom, že by mezi oběťmi byli Češi.
Páteční atentáty v Paříži připomněly útoky ze 7. ledna 2015, kdy dva islámští radikálové, pozabíjeli ve francouzské metropoli v redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo a okolí 12 lidí. Policie po nich pátrala dva dny a nakonec oba zastřelila.
9. ledna byl zabit i další islámský radikál, který v Paříži 8. ledna zastřelil policistku a o den později zavraždil čtyři lidi v obchodě s potravinami.