Článek
„Je šokující, že peníze z EU se používají na placení nezákonného programu detence a návratu (uprchlíků). EU se musí ujistit, že její podpora a spolupráce s Tureckem v uprchlické otázce podporuje práva uprchlíků a migrantů, místo toho, aby je podminovávala,“ uvedla ve zprávě Amnesty. EU tak může „nést spoluzodpovědnost za porušování lidských práv“.
Brusel a Ankara by měly zřídit nezávislý orgán, který by dohlížel na dodržování lidských práv a na využívání fondů EU. Dokud tomu tak nebude, měl by se plán evropský plán na zadržení migrantů pozastavit.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Údajně čelí bití a týrání
Podle AI jde část peněz z EU na stavbu „izolovaných detenčních center, kde mají být drženi migranti bez možnosti komunikace“. Do nich Turecko posílá zájemce o azyl, kde jsou vystaveni otřesným podmínkám, než jsou deportováni do Iráku a Sýrie.
Amnesty zdokumentovala přes 100 případů uprchlíků, kteří byli donuceni se přemístit do izolovaných táborů, kde jsou týráni a biti příslušníky tureckých bezpečnostních sil, než je pošlou zpátky do zón bojů, z nichž prchli.
Většina uprchlíků, s nimiž AI hovořila, přiznala, že se pokusili nebo chtěli pokusit o nelegální přechod hranic do EU. Nejprve byli ve vazbě na západních hranicích Turecka, než byli odvezeni daleko na jih či východ, kde byli zadržováni v táboře v Düziçi nebo v návratovém centru ve městě Erzurum. Neměli kontakt s okolním světem, s rodinou ani s právníky. Hovořit s nimi mohli jen tehdy, pokud si schovali mobil.
Organizace předpokládá, že skutečný počet vrácených lidí je mnohonásobně vyšší.
Turecko zprávu odmítá
Člen turecké vlády zprávu smetl ze stolu s tím, že ani ne procento Syřanů čelilo nějakým omezením. Podle něj byly všechny případy vracení uprchlíků konzultovány se zástupci organizací OSN.
Do Turecka prchlo ze Sýrie 2,2 miliónu lidí. Statisíce uprchlíků letos z Turecka překonaly moře oddělující je od Řecka, aby se dostali dál do západní Evropy. EU se snaží migrační vlnu omezit a nabídla Turecku tři miliardy eur na řešení uprchlické krize, když omezí proud uprchlíků. Část migrantů plánuje EU sama odvážet. [celá zpráva]
Podle rakouského kancléře Wernera Faymanna by jich mělo být asi 40 000 až 50 000 a zemím, které by je přijaly, by se snížily kvóty. [celá zpráva]