Článek
Počet zahraničních bojovníků, kteří se zapojili do bojů v řadách radikálů z IS, je podle šéfa amerického Národního protiteroristického střediska Nicka Rasmussena bezprecedentní. Výrazně přesahuje počet cizích státních příslušníků, kteří se zúčastnili nebo účastní konfliktů v Afghánistánu, Pákistánu, Jemenu nebo Somálsku. Navíc narůstá – v polovině ledna odhadovaly americké tajné služby počet zahraničních bojovníků v Sýrii a Iráku na 19 tisíc.
Ze Spojených států se pokusilo do oblasti bojů vycestovat asi 150 lidí, některé z nich se však podařilo úřadům zatknout na cestě, další v bojích padli. Několik desítek je jich ale stále aktivně zapojeno do bojů.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Vyšší počet bojovníků je z evropských zemí, zejména z Německa a Francie nebo Belgie. Odhaduje se, že jich na Blízký východ odjelo zhruba 3600. V případě Německa by mělo jít vždy o zhruba 600 osob a Francouzů tam bojuje skoro 1400. Více než 500 se jich vrátilo – kolem 250 do Británie, téměř 200 do Francie a zhruba 70 do Belgie. [celá zpráva]
Západní tajné služby se obávají, že navrátivší se bojovníci budou v Evropě či USA podnikat teroristické útoky. V lednu uveřejnil IS video, na němž vyzval „osamělé vlky“, aby páchali atentáty na Západě. Podobnou výzvu zveřejnila nedávno také jemenská odnož Al-Káidy.
Obavy vzrostly v lednu po vyvraždění redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo. [celá zpráva]
V Belgii a v Německu byly proti nim podniknuty série razií. [celá zpráva]