Článek
O Mosul se bojovalo několik dní. V pondělí večer se ale útočníkům podařilo ovládnout klíčové úřední budovy v centru stejně jako několik policejních stanic, z nichž část vypálili, uvedla agentura AP.
Podle mluvčího provincie Ninive Alího Mahmúda, byl finální útok zahájen v pondělí večer. Bojovníci byli vyzbrojeni kulomety, automaty a raketovými granátomety.
Z města podle BBC uteklo 150 000 obyvatel.
Obsazení města se připisuje Islámskému státu v Iráku a v Levantě, protože nad obsazenými budovami zavlály jejich černé vlajky. Mosul byl za války v Iráku jedním ze středisek odporu sunnitských radikálů a Al-Káidy v Iráku.
Útočníci ovládají klíčové čísti města.
„Situace ve městě je chaotická a nikdo nám nepomáhá,“ uvedla jedna z místních křesťanek. „Bojíme se, v Mosulu není žádná policie ani armáda.“
Jeden z úředníků Um Karam agentuře AP řekl, že se rozhodl v úterý ráno raději z města utéci i s rodinou.
Islámský stát v Iráku a v Levantě ovládal od prosince především oblasti v provincii Anbár na západě země včetně měst Fallúdža a Ramádí, kde v sobotu ozbrojenci obsadili univerzitu. [celá zpráva]
Od února se ale jeho bojovníci snažili proniknout na sever, když v půlce únoru ovládli město Sulajmán 160 km severně od Bagdádu. [celá zpráva]
Minulý týden se pokusili dobýt i Sámarru, ale útok byl odražen. [celá zpráva]
Nyní pronikli ještě více na sever, Mosúl leží 360 kilometrů severně od Bagdádu v provincii Ninive, která sousedí s regionem Anbár.