Článek
Nejprve v městské čtvrti Sadrovo město explodovala nálož na motocyklu poblíž autobusové zastávky, kde čekali dělníci. Výbuch potrhal asfaltový povrch vozovky a všude kolem byla krev, nářadí dělníků a jejich boty, popsala událost agentura Reuters.
Po chvíli opodál následoval druhý útok, nálož byla položena u silnice. Třetí bombu v místě už policie zlikvidovala ještě před tím, než stačila vybuchnout. O necelé dvě hodiny později však otřásla exploze severní městskou částí Kazimíja. Ve stejnou chvíli na jiném místě vybuchla čtvrtá bomba nastražená v autě.
Většina obětí byli šíitští poutníci.
Po dopoledních explozích v šíitských čtvrtích Bagdádu zaútočil odpoledne sebevražedný atentátník proti šíitským poutníkům mířícím do Karably u Nasírije na jihu Iráku. Podle policejní bilance citované listem The Washington Post připravil o život 48 lidí a dalších 81 zranil.
Exploze následovaly nedlouho po podobných událostech v Bákubě a Abú Ghraíbu, při němž přišli o život čtyři lidé včetně dvou dětí. Bagdád se v minulých týdnech stal terčem atentátníků opakovaně.
Obavy z občanské války
Irácká politická scéna je rozhádaná. Vláda premiéra Núrího Málikího s převahou šíitů, kteří také tvoří většinu obyvatel, vydala minulý týden zatykač na viceprezidenta a sunnitu Tárika Hášimího, který uprchl a skrývá se na kurdském severu. Málikího hlavní politický oponent, koaliční sunnitský blok Al-Irakíja, od té doby bojkotuje zasedání parlamentu. Vláda se podle jeho zástupců snaží silou upevnit svoji moc.
To jen podtrhává rozdíly mezi jednotlivými proudy a zvýrazňuje obavy z obnovení sektářského násilí, které po pádu režimu a popravě exprezidenta Saddáma Husajna vrcholilo v letech 2006 a 2007. Pak opadlo kvůli mohutnému posílení amerického kontingentu a dohodě s vlivným šíitským duchovním Muktadou Sadrem, který stál o rychlé stažení Američanů.
Za bezpečnost už po odchodu amerických vojáků ručí jen irácké síly a sami Američané v době stažení dávali najevo, že si nejsou jisti, zda jejich iráčtí kolegové udrží bezpečnostní situaci pod kontrolou.
„Lidé se obávají, že spirála násilí v této zemi znovu oživne,“ popsal státní úředník Tárik Annad, který se ve čtvrtek v Bagdádu ocitl v blízkosti prvního výbuchu.