Článek
„Toto není boj, ve kterém by Amerika byla osamocená,“ zdůraznil americký prezident. Poukázal na spojence, kteří se do vojenské akce zapojili nebo ji podporují, čímž mířil na pětici arabských zemí - Bahrajn, Jordánsko, Katar, Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty. Spojené státy jsou podle Obamy „hrdé, že mohou s těmito zeměmi stát bok po boku“.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Nálety, které USA v koalici s těmito zeměmi zahájily, podle Obamy ukazují, že „teroristé nikde nenajdou bezpečné útočiště.“ Spojené státy podle něj udělají pro porážku Islámského státu (IS) vše, co bude nutné.
Zapojení do náletů potvrdilo v úterý ráno Jordánsko, odpoledne svou přímou účast přiznaly také Spojené arabské emiráty.
ČTĚTE TAKÉ |
---|
Při spojeneckých náletech zemřelo nejméně 120 bojovníků Islámského státu |
Tomahawky a bombardéry. USA a spojenci udeřili v Sýrii proti Islámskému státu |
Syrští exiloví aktivisté z organizace SOHR uvedli, že při útocích zemřelo nejméně 120 bojovníků IS a spřízněných skupin.
Americké velení upřesnilo, že z letadlových lodí USS Arleigh Burke a USS Philippine Sea v Rudém moři a v Arabském zálivu bylo vypáleno 47 střel Tomahawk. Náletů se zúčastnily také stíhací letouny a bombardéry.
Terčem byly pozice Islámského státu především v severní provincii Rakka, sousední Dajr az-Zaur a částečně i v provinciích Aleppo a Idlíb.
Ozbrojenci IS se podle zpráv ze Sýrie přesunují z oblastí zasažených nálety směrem na kurdská území, uvedla agentura Reuters.
Syrští představitelé podle BBC řekli, že byli Spojenými státy dopředu informováni, že k útokům dojde, americké ministerstvo zahraničí to později popřelo. Syrský prezident Bašár Asad ale prohlásil, že podporuje jakékoli mezinárodní úsilí v boji proti terorismu, uvedla syrská státní média.