Článek
„Je to úžasné. Neplánovala jsem to. Je to neskutečné. Nenašla jsem ho jen tak hned, byly to roky pokusů,“ popsala pátrání dnes 36letá Joselyn Martinezová, jíž bylo v době vraždy teprve devět roků.
Dodala, že nikomu z blízkých o své snaze neřekla. „Nechtěla jsem, aby si lidi mysleli, že jsem se zbláznila,“ vysvětlila.
Spokojili se s vrahovým stíháním jinde
Justo Santos byl sice od počátku hlavním podezřelým, přesto se mu po vraždě z listopadu 1986 podařilo z USA uprchnout do Dominikánské republiky. Později se do Spojených států vrátil, ale zatčen nebyl, protože policie o něj přestala mít zájem. Santos totiž zhruba po dvou letech v Dominikánské republice skončil ve vězení a americkým vyšetřovatelům to stačilo.
S vraždou však odsouzení nesouviselo a muž byl za necelý rok zase na svobodě.
Pátrací akce za 280 dolarů
Martinezová začala s pátráním po vrahovi před sedmi lety s nástupem sociálních sítí, které usnadňují hledání lidí. Prozkoumávala při něm jen občasně internet, přičemž někdy využila různých placených serverů na vyhledávání soukromých dat a adres. „Bylo to úplně náhodné hledání,“ popsala s tím, že všeho všudy ji kromě času pátrání stálo jen 280 dolarů (zhruba 5400 korun).
Nakonec přišla na to, že Santos žije na Floridě a upozornila na něj policii.
Santos se podle AP po svém zatčení v Miami k vraždě přiznal a souhlasil i se svým vydáním do New Yorku.
„Teď je to na nich. Já jsem prostě jen cítila, že to musím pro svého otce udělat,“ podotkla Martinezová.