Hlavní obsah

Pod povrchem Saturnova měsíce je slaný oceán příznivý pro život

Sonda Cassini přinesla nová data, která přibližují měsíc Saturnu Enceladus. Na jeho snímku jsou vidět mohutné gejzíry vodních par v oblasti jižního pólu. Povedlo se je zachytit, protože sonda prolétla zatím nejníže nad povrchem - ve výšce pouhých 74 kilometrů. Analýzy v nich zjistily kromě vody i organické sloučeniny a soli. Svědčí to o přítomnosti slaného oceánu vhodného pro život.

Foto: NASA

Gejzíry na měsíci Saturnu Enceladus

Článek

K analýze gejzírů bylo použito několik různých spektrometrů včetně plasmového a infračerveného. Gejzíry stoupají z trhlin v povrchu, známých jako tygří pruhy. Přítomnost ledu, vodních par, ale i organických sloučenin a soli naznačuje, že pod zmrzlým povrchem je oceán, který je v kontaktu s horkým jádrem měsíce.

Foto: Profimedia.cz

Ledový povrch měsíce Enceladus s modrými tygřími pruhy, z nichž vyvěrá vodní pára

"Sonda Cassini prolétla několikrát těmito gejzíry a 'ochutnala je'. Kromě vody a organického materiálu jsme v částečkách ledu našli i sůl. Slanost je stejná jako v pozemských oceánech," uvedla Carolyn Porcová, která vede tým vědců zpracovávající snímky ze sondy.

Foto: Profimedia.cz

Měsíc Saturnu Enceladus s gejzíry na jižním pólu

Kvůli tomu se měsíc dostává do ohniska pozornosti vědců pátrajících po mimozemském životě, což potvrdila Porcová: "Ve výsledku je to pro astrobiologický výzkum to nejslibnější místo, o němž vím. Ani se nepotřebuje oškrabovat povrch. Můžeme jen proletět výpary a prozkoumat je. Nebo můžeme přistát na povrchu, rozhlédnout se a vystrčit jazyk."

Foto: Profimedia.cz

Ledový povrch měsíce Enceladus s jasnými stopami tektoniky

Teplo zřejmě pochází od Saturnu. Měsíc ho obíhá po velmi vyosené oválné orbitě. To znamená, že gravitační síla Saturnu se v průběhu každého oběhu mění, občas jej svírá více a vytváří tak teplo.“

Foto: NASA

Gejzíry na měsíci Saturnu Enceladus

Sonda prolétla v malé výšce i nad dalšími dvěma měsíci Dione a Janusem. I u Dione zjistila sonda, že je nebo byl aktivní, že na něm byly ledové vulkány. Už dříve tam zjistili kyslík.  [celá zpráva]

Foto: NASA

Povrch měsíce Saturnu Dione

Související články

Na Saturnově měsíci Dione je kyslík

Jeden z měsíců obíhajících kolem planety Saturn je obklopen tenkou vrstvou kyslíku. Nález na měsíci Dione podle vědců zvyšuje šance, že kyslík je i na...

NASA zveřejnila snímky Saturnova měsíce

Americká kosmická agentura NASA zveřejnila v úterý snímky druhého největšího Saturnova měsíce Rhey. Pořídila je sonda Cassini. Na snímcích pořízených ze...

Výběr článků

Načítám