Článek
K analýze gejzírů bylo použito několik různých spektrometrů včetně plasmového a infračerveného. Gejzíry stoupají z trhlin v povrchu, známých jako tygří pruhy. Přítomnost ledu, vodních par, ale i organických sloučenin a soli naznačuje, že pod zmrzlým povrchem je oceán, který je v kontaktu s horkým jádrem měsíce.
"Sonda Cassini prolétla několikrát těmito gejzíry a 'ochutnala je'. Kromě vody a organického materiálu jsme v částečkách ledu našli i sůl. Slanost je stejná jako v pozemských oceánech," uvedla Carolyn Porcová, která vede tým vědců zpracovávající snímky ze sondy.
Kvůli tomu se měsíc dostává do ohniska pozornosti vědců pátrajících po mimozemském životě, což potvrdila Porcová: "Ve výsledku je to pro astrobiologický výzkum to nejslibnější místo, o němž vím. Ani se nepotřebuje oškrabovat povrch. Můžeme jen proletět výpary a prozkoumat je. Nebo můžeme přistát na povrchu, rozhlédnout se a vystrčit jazyk."
Teplo zřejmě pochází od Saturnu. Měsíc ho obíhá po velmi vyosené oválné orbitě. To znamená, že gravitační síla Saturnu se v průběhu každého oběhu mění, občas jej svírá více a vytváří tak teplo.“
Sonda prolétla v malé výšce i nad dalšími dvěma měsíci Dione a Janusem. I u Dione zjistila sonda, že je nebo byl aktivní, že na něm byly ledové vulkány. Už dříve tam zjistili kyslík. [celá zpráva]