Článek
„Kosmický odpad představuje neobyčejně vážné politické nebezpečí, protože majitel zničeného satelitu bude jen těžko schopen rychle odhalit skutečnou příčinu incidentu,“ varuje ve své studii, publikované v odborném magazínu Acta Astronautica, Vitalij Aduškin z Ruské akademie věd v Moskvě.
NASA, ruský Roskosmos a vesmírné agentury dalších zemí v současnosti vědí celkem o 23 tisících objektech, které by mohly satelity na oběžné dráze ohrozit. Ve výsledné rychlosti 48 tisíc kilometrů za hodinu může způsobit fatální škody srážka i se sebemenším předmětem.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Incident z roku 2007 byl jen varováním
K popisovaným incidentům už ostatně několikrát došlo. Aduškin ve své studii zmínil několik případů, kdy se americký nebo ruský satelit náhle a bez zjevné příčiny náhle odmlčel.
K zatím nejvážnějšímu případu tohoto druhu došlo na oběžné dráze v roce 2007, kdy Čína demonstrovala sílu a sestřelila raketou vlastní, již nepoužívaný, meteorologický satelit. Trosky z něj ale poškodily ruskou družici, což vyvolalo mezi Moskvou a Pekingem vážnou diplomatickou roztržku.
Pokud lidstvo nevyvine potřebné úsilí a na oběžné dráze své planety si rychle neuklidí, stane se situace na orbitě během několika let neúnosnou, varuje závěrem ruský expert.