Hlavní obsah

Vědci varují před digitální demencí

Právo, znk

Mnozí mladí lidé jsou tak závislí na elektronických zařízeních, že už si nedokážou zapamatovat každodenní detaily jako například své číslo telefonu.

Foto: Profimedia.cz

Roste počet dětí, které používají chytré telefony více než sedm hodin denně.

Článek

S varováním přišli vědci v Jižní Koreji, jedné z digitálně nejvyspělejších zemí světa. Už od konce 90. let tu řeší problém závislosti dětí a dospělých na internetu, z níž se nyní stává první stadium digitální demence. To s sebou přináší zhoršení poznávacích schopností objevující se jinak u lidí, kteří utrpěli poranění hlavy nebo jsou duševně nemocní, napsal deník The Daily Telegraph.

„Příliš časté používání chytrých telefonů a herních zařízení překáží rovnovážnému vývoji mozku,“ prohlásil doktor Bjun Gi-won z Centra pro rovnováhu mozku v Soulu.

„U silných uživatelů hrozí, že se jim levá část mozku vyvine více než pravá,“ dodal. To vede ke snížení schopnosti soustředění a paměti, což může až v 15 procentech případů znamenat předčasný začátek demence. Nejohroženější jsou děti, jejichž mozek se teprve vyvíjí.

Situace se podle lékařů neustále zhoršuje – ve srovnání s loňskem vzrostl o 18,4 procenta počet mladých od 10 do 19 let používajících chytré telefony přes sedm hodin denně.

Související články

Neberte ochranu svého smartphonu na lehkou váhu

Komerční článek - Dnešní smartphony dokážou nahradit nejen foťák nebo mp3 přehrávač. V mnoha případech se s chytrým telefonem v kapse obejdeme i bez počítače....

Výběr článků

Načítám