Článek
„Prstenec vznikl jako zcela čistý led,“ řekla na konferenci v americké Pasadeně Robin Canupová z Southwest Research Institute v Boulderu. Právě vznik těchto prstenců byl pro vědce vždy velkou záhadou.
Ačkoli se dnes předpokládá, že prstence se skládají z 90 až 95 procent z ledu, tedy z vody, nepatrný obsah kamene je způsoben meziplanetárním prachem a „stálým bombardováním mikrometeoritů“.
Carl Murray z Queen Mary University of London připomněl, že dosud existovaly dvě teorie původu těchto prstenců. Jedna z nich zahrnuje kometu, která se rozpadla v blízkosti Saturnu. Druhá předpokládá, že k planetě byl důsledkem gravitačního pole vtažen malý měsíc.
Doktorka Canupová ale nesouhlasí ani s jednou teorií. „Objevuji novou alternativu,“ říká. Podle profesora Murrayho byla hypotéza o velikost satelitu Saturnu hlavní novou myšlenkou a byla to cesta pro vysvětlení ledu v prstencích.
Saturn je šestá, po Jupiteru druhá největší planeta sluneční soustavy. Planeta byla pozorována již starověkými astronomy a byla pojmenována po římském bohu Saturnovi, který byl obdobou řeckého boha Krona. |
---|
Saturn patří mezi velké plynné obry, pro které je typické, že nemají pevný povrch, ale pouze hustou atmosféru, která postupně přechází do pláště. |
Její teorie říká, že to byl satelit, ale o hodně větší, než se předpokládalo. A to je hlavní rozdíl. Doktorka Canupová uvádí, že když tento větší měsíc narazil do Saturnu, gravitační síly přitáhly některé částice jeho ledového pláště.
Saturn má nejvýraznější a nejjasnější soustavu prstenců ze všech planet sluneční soustavy. Původně byly známé jedině Saturnovy prstence a planeta Saturn byla těmito prstenci ojedinělá. Až v roce 1977 byly objeveny nevýrazné prstence okolo planety Uran a poté i okolo Jupitera a Neptunu.Zdroj: Wikipedia |