Článek
Ivo Kristián Kubák a Marie Nováková si z románu vybrali devět postav, přičemž se chytře vyhnuli těm nejzprofanovanějším, jako je Hitler, Stalin či císař Franz Josef. V jejich inscenaci se propojují osudy Almy Mahlerové a Oskara Kokoschky, Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga, excentrické básnířky Else Lasker-Schülerové, Georga Trakla, Gottfrieda Benna a Franze Kafky za více či méně tichého přihlížení Marcela Duchampa.
A pohled na ně rozhodně nespoléhá na vžitá klišé – Kafka Jiřího Böhma není tragicky existenciální, ale sympaticky nesmělý chlapec s osobitým humorem a mezi Almou Evy Josefíkové a Kokoschkou Jáchyma Kučery to jiskří s dráždivě vystupňovaným napětím.
A mezi tím se plavně pohybuje Kočka domácí i démonická Anežky Rusevové.
Herci si od svých postav udržují příjemný, ale nikoli parodický odstup, výsledkem jsou namísto papírových legend živé postavy se všemi kapriciózními malichernostmi.
Freud Luboše Veselého skutečně přistupuje k lidem jako k potenciálním pacientům, jeho spor s Jungem Jáchyma Kučery je vtipně shozený a Lasker-Schülerová Kateřiny Císařové budí pochybnosti o své sociálně zoufalé situaci, respektive o jejích skutečných příčinách.
Něco přes hodinu trvající inscenace zachovává chronologii roku 1913 od novoročního přípitku, spíš však připomíná permanentní celoroční párty s neustále dorovnávanou hladinou alkoholu i adrenalinu. Nenudí, má spád, vtipná aranžmá, jež na jednoduché scéně divákům umožní prožít klíčové momenty roku 1913, zvláště nápaditá je premiéra Svěcení jara.
A přitom atmosféra houstne, aniž by se na blížící se konflikt nějak polopaticky upozorňovalo. Kdo si tedy chce zmnožit svůj zážitek z četby Illiesovy knihy příjemným divadlem, ať zamíří na Štvanici.
Premiéra 22. 3. 2015 Vila Štvanice Praha
Může se Vám hodit na službě Zboží.cz: