Článek
„Přišel mi v úterý dopis z Kanceláře prezidenta republiky, že žádost Jiřího Kajínka o milost, kterou podal mým prostřednictvím, se zamítá. Pan prezident podle textu rozhodnutí neshledává důvody pro udělení milosti,“ řekl ve středu Právu Kajínkův obhájce Tomáš Zejda.
Zamítavé Klausovo stanovisko odmítl dál komentovat. Zejda podal Kajínkovu již třetí žádost o milost loni v prosinci. Opět v ní poukázal na údajně nestandardní postup policie při vyšetřování dvojnásobné vraždy z května 1993 v borských serpentinách. Tam vrah zastřelil podnikatele Štefana Jandu, jeho bodyguarda Juliána Pokoše a těžce zranil bratra druhé z obětí Vojtěcha Pokoše. Soudy za to potrestaly Kajínka nejpřísnějším možným trestem, tedy doživotím.
Kajínek v minulosti Právu řekl, že vyšetřovatelé vůbec neodebrali z auta, v němž vrah Jandu s Pokošem zastřelil, otisky prstů. Podle některých svědků ale střelec neměl rukavice, a tudíž mohl na vozidle zanechat stopy. Ani tato kontroverzní skutečnost však soudy neobměkčila a nové hlavní líčení nikdy nenařídily.
Vůbec první Kajínkovu žádost o milost předložil Zejda už v roce 2001 tehdejšímu prezidentu Václavu Havlovi. O dva roky později, kdy už byl v úřadu Václav Klaus, učinil odsouzený prostřednictvím své další obhájkyně Kláry Slámové druhý pokus.
Havel ani jeho nástupce však na Kajínkovy žádosti nijak nereagovali, tedy jim nevyhověli, ale ani je nezamítli. Až nyní Klaus smetl se stolu tu třetí v pořadí.
O dvou předešlých stále není jasno, jak je Hrad vyřídil. Slámová ve středu Právu řekla, že žádné rozhodnutí Klause neobdržela. Její žádost tedy stále zřejmě leží v prezidentově kanceláři.
Zeman milosti dávat nebude
Nicméně v minulých dnech prostřednictvím sociálních sítí veřejně vyzvala nově zvoleného prezidenta Miloše Zemana, aby udělil Kajínkovi milost.
Zeman už řekl, že milosti, ani Kajínkovi, rozdávat nebude. „Protože jsem principiálně řekl, že milosti udělovat nebudu, tak to platí i pro pana Kajínka,“ sdělil nedávno.
Přimlouval se ale za to, „aby bylo obnoveno řízení s panem Kajínkem, aby pokud možno bylo přeloženo od plzeňského soudu někam jinam, aby se odstranilo podezření z možné zaujatosti tohoto soudu“.
Další právní kroky Kajínkova advokátka zatím nechystá. „Všechny, které jsme mohli učinit, jsme už udělali, včetně snahy o obnovu řízení i podnětu pro stížnost pro porušení zákona, kterou ve prospěch Kajínka neúspěšně podali k Nejvyššímu soudu hned dva ministři spravedlnosti (Pavel Rychetský a Pavel Němec, pozn. red.),“ dodala Slámová.