Článek
František Jekl nespolupracoval se soudem úplně stejně jako předtím s policií i veterinární správou. Na hlavní líčení se bez omluvy nedostavil. Vyšetřovací spis však obsahoval dost podkladů na to, aby v hlavním líčení stačily pro vynesení rozsudku výslechy dvou svědků.
„To, co se po otevření vepřína ukázalo, jsem za 30 let své praxe u veterinární správy neviděl,“ se zjevně dosud živou vzpomínkou řekl veterinář František Mátl, který jako pracovník veterinární správy s kolegou vyjel zjistit, co se jim snaží napovědět anonymní telefonista. Jeklův chov totiž podle záznamů v centrální evidenci neexistoval. Nezapomenutelnost počátku loňského června byla patrná i z výpovědi Mátlova kolegy Milana Nováka.
Oba po příjezdu na místo našli uzamčený zemědělský objet, kolem něhož se šířil nesnesitelný zápach, zprvu hlavně ze tří plastových kontejnerů, v nichž se rozkládala mrtvá zvířata. Když pak rozbitým oknem nahlédli do vepřína, okamžitě volali policii.
Na kost vyhublá zoufalá prasata se sotva držela na nohou v nedýchatelném prostředí plném výkalů. Pod nimi se válely mrtvoly jejich druhů, kteří několikatýdenní hlad a žízeň nepřežili. Zoufalí přeživší vepři tak požírali aspoň jejich mrtvoly. K číslu 237 uhynulých došli experti víceméně odhadem - některá těla byla v takovém stavu, že byl původní počet neidentifikovatelný.
Žalobkyně Jitka Fejtlová poznamenala, že jedinou polehčující okolností pro obžalovaného může být pouze jeho dosavadní trestní bezúhonnost. Přítěží mu naopak byl vedle samotného trestného činu i jeho postoj. O činu odmítl vypovídat, jakému kontaktu se vyhýbal, nedoznal se a ani neprojevil lítost.
„Pro naplnění zákona by stačilo utýrat jediné zvíře,“ zdůvodnila státní zástupkyně, proč navrhuje trest v horní hranici sazby, tj. 8 až 12 měsíců, a to nepodmíněně. Navrhla i zákaz předmětné činnosti na dobu pěti let a podle možnosti i propadnutí objektu vepřína.
V rozsudku, proti kterému se farmář může do osmi dnů od obdržení odvolat, samosoudce Zdeněk Chalupa návrh žalobkyně v podstatě akceptoval, a ta se tak práva na odvolání vzdala. František Jekl stráví za mřížemi věznice s dozorem deset měsíců a pět let nesmí chovat zvířata jako podnikatel. Vepřín mu zřejmě nezůstane, i když jeho propadnutí státu soudce nepřikázal. Zadlužený zemědělec totiž dluží statisíce - od krmiva po pokuty - a o objekt má zájem exekutor.