Článek
Tunové vozítko poháněné jadernou energií přistálo ve velkém kráteru poblíž rovníku Marsu počátkem srpna, aby pátralo po organickém materiálu a chemikáliích považovaných za klíčové pro možnou existenci života.
Primárním cílem robota je Mount Sharp, což je hora zvedající se ze dna Galeova kráteru. Než započne sedmikilometrovou cestu k úpatí Mount Sharp, což Curiosity zabere několik měsíců, navštíví robot nedaleké místo označované jako Glenelg. To vědce zaujalo kvůli tomu, že se tam nachází tři různé druhy terénu.
Cesta ke Glenelgu závisí na tom, jak vozítko zvládne zbývající kontrolu svých nástrojů. Na počátku příštího týdne vyzkouší silný laser, s jehož pomocí by mělo zničit kus skalního podloží odkrytého během přistání. Malý teleskop pak bude analyzovat uvolňované látky, aby se zjistilo, jaké minerály obsahují.
Cesta ke Glenelgu vzdáleného asi 500 metrů od místa přistání by měla zabrat zhruba měsíc. "Někdy zhruba ke konci kalendářního roku bych pak čekal, že obrátíme naše zraky směrem k cestě na Mount Sharp," podotkl John Grotzinger, který stojí v čele vědců podílejících se na misi.
Pořízené snímky ukazují první robotův cíl
Nově pořízené snímky Marsu ukazují pohled na Mount Sharp z místa, kde robot přistál. Můžete si na nich prohlédnout i kámen, který NASA určila jakožto první robotův cíl.
Veškeré záběry byly pořízeny na Marsu osmého a devátého srpna.