Článek
Nově objevený druh hmyzu je jen jedním ze 123 nových živočišných druhů, které vědci objevili v posledních letech v oblasti zhruba 220 tisíc kilometrů čtverečních.
Právě strašilka, jejíž tělo měří okolo 35 centimetrů a i s tykadly pak měří přes půl metru, je jedním z nejvýznamnějších objevů. V pralese byste ji pravděpodobně lehce přehlédli, vypadá totiž jako obyčejná větvička.
Mnoho podivných živočichů
Nejde však o jediný významný nález, který udělal tým, jejž vede biolog Adam Tomasek. Dalším úžasným objevem je sedmicentimetrová žába, která může plachtit přes 13 metrů daleko díky speciálním blánám, které má pod končetinami.
Potěšil i slimák Ibycus rachelae, který disponuje schopností střílet jakési "Amorovy šípy" plné hormonů. Ty vysílá směrem na potenciální partnerku.
Biology velmi uhranula také žába Barbourula kalimantanensis, která dýchá jen pomocí své kůže. Zmínili i hada s ohnivým zbarvením či několik druhů ptáků. Tomasek z Bruneje mimo jiné také informoval o nálezu 29 druhů bezobratlých, 17 rybách či 37 nových druzích orchidejí.
Stále bude co objevovat
Nejvíce nálezů učinila skupina právě v srdci pralesů Bornea. Indonésie, Malajsie a Brunej se přitom zaručují, že území o velikosti Velké Británie, kde vědci pátrají po nových druzích, ochrání před vlivy lidské civilizace.
"Jak ukázaly uplynulé tři roky nezávislého vědeckého zkoumání, v srdci Bornea jsou stále nové formy života k objevování. Pokud bude tato nenahraditelná část deštného pralesa uchována pro naše děti, je velmi slibné, že bude ještě několik dalších generací vědců nacházet nové druhy. Diverzita této úžasné oblasti jen zdůrazňuje důležitost slibu Bruneje, Indonésie a Malajsie tuto oblast chránit," uzavřel Tomasek.