Článek
„Nezaměstnanost v létě začala růst i přesto, že letní sezóna obyčejně představuje rostoucí poptávku po nových zaměstnancích ve stavebnictví, zemědělství a v ubytování a stravování. S pokračující recesí české ekonomiky bude trh práce stagnovat, firmy budou nadále opatrné v náborech zaměstnanců a budou pokračovat v úsporných opatřeních a ve zvyšování efektivity,“ uvedla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika.
Porovnání dle odvětví
Zaměstnavatelé v pěti z deseti rozhodujících odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí pokles počtu pracovních sil. Nejhorší situaci hlásí odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody s indexem –11 %. Útlum náborových aktivit hlásí také doprava, skladování a komunikace s indexem –5 % a ubytování a stravování s hodnotou indexu –4 %.
Ve čtyřech odvětvích hlásí zaměstnavatelé pozitivní náborové prostředí; nejvyšší index 4 % hlásí odvětví těžba nerostných surovin, situace na Ostravsku se z tohoto trendu vymyká. Překvapivá je absence optimismu v segmentu velko- a maloobchodu, pro nějž konec roku znamená tradičně žně a který tentokrát počítá s růstem zaměstnanosti o pouhé jedno procento.
Situace v regionech
Ze tří regionů České republiky očekávají zaměstnavatelé v Praze pro třetí čtvrtletí 2013 mírné zvýšení počtu pracovních sil s hodnotou čistého indexu trhu práce 4 %, Čechy hlásí stabilní prostředí s hodnotou indexu 0 % a tradičně pesimističtější Morava očekává lehké snížení s hodnotou –2%.
Globální pohled
Z globálního pohledu lze v průběhu nadcházejícího čtvrtletí očekávat, že podmínky na trhu práce zůstanou příznivé ve 29 ze 42 sledovaných zemí a oblastí a že nábor pracovních sil zde bude v různé míře pokračovat.
Z celosvětového hlediska je nejslibnější předpověď v Indii, na Tchaj-wanu, v Panamě, Singapuru a v Brazílii.
Oproti tomu Evropané nemají důvod k optimismu. Nejslabší náborové prostředí očekávají zaměstnavatelé v Itálii, Španělsku a ve Finsku. Mezikvartální i meziroční srovnání ukazují, že v průběhu čtvrtého čtvrtletí nelze v oblasti globálních náborových aktivit očekávat žádné výrazné zlepšení.