Článek
Region má velký problém s nezaměstnaností, podle Hanáka ale firmám paradoxně chybí zaměstnanci vzdělaní v technických oborech. Z oslovených společností tento problém zmiňovaly tři čtvrtiny firem v Ústeckém a více než polovina v Karlovarském kraji.
Pomohl by návrat školních dílen
Začít by se mělo už na základních školách. "Pomohl by návrat těch slavných dílen. Děti si s technickými věcmi, jako je třeba stavebnice Merkur, ani neumí hrát, nebaví je to. Potom těžko půjdou na technické školy," řekl Hanák.
Na dalším stupni vzdělání je podle Hanáka vhodná spolupráce středních škol a učilišť zřizovaných krajem a místních firem. "Oba náměstci hejtmanů slíbili, že jsou připraveni s firmami debatovat o učňovském školství. Musí ale vidět poptávku z firem, ty se nesmí bát kraji říct, co potřebují," uvedl Hanák. Firmy si podle něj takovou spolupráci v kraji pochvalují.
Severočeši motivují učně stipendiem
Kraje se snaží motivovat ke studiu technických oborů i studenty. V roce 2009 zavedl Ústecký kraj motivační stipendium pro studenty učňovských oborů, kteří podle něj nejvíc chybí na trhu práce. Za tři roky studia mohou například zedníci, instalatéři, klempíři, zámečníci nebo obráběči získat až 21.000 korun.
Podle průzkumu z roku 2011 chyběli firmám v Ústeckém kraji nejvíc absolventi učňovských oborů v oblasti strojírenství, textilní výroby a oděvnictví a dopravy a spojů. Firmy v Karlovarském kraji postrádají nejvíc učně z oboru obchod, strojírenství a stavebnictví.
Byrokracie brání podnikání
Zástupci svazu oslovili 70 firem v Ústeckém a 40 v Karlovarském kraji s otázkami, jaké problémy jim komplikují podnikání. V obou regionech vidí jako velký problém byrokracii, za překážku v podnikání ji považuje více než 80 procent firem v Ústeckém kraji a polovina v kraji Karlovarském.