Článek
Na otázku novináře Bush při tiskové konferenci přímo prohlásil: "Nemáme žádné důkazy o účasti Saddáma Husajna na září 2001."
Mnoho Američanů si podle internetových stránek zpravodajské stanice BBC také myslí, že někteří únosci letadel z 11. září byli Iráčané, přičemž to podle vyšetřovatelů není pravda.
Bushova rétorika Američany zmátla
Ačkoli existuje málo důkazů spojujících teroristickou síť al-Kajdá s Irákem, Bushova administrativa od začátku tvrdila, že Irák by se mohl stát novou baštou teroristů po jejich vyhnání z Afghánistánu.
Irák společně s Íránem a Severní Koreou označil Bush nedlouho po 11. září 2001 za "osu zla", tedy státy produkující zbraně hromadného ničení a představující vážnou hrozbu pro zbytek světa. Zřejmě to zmátlo většinu Američanů, kteří si začali myslet, že za útok na Ameriku, jenž měl téměř 3000 obětí, může Saddám Husajn.
Bush musel konečně udělat jasno
Odpůrci války v Iráku obviňovali Bushovu vládu, že úmyslně vytvářela zmatek ve veřejnosti, aby získala obyvatelstvo k podpoře invaze. Někteří místní pozorovatelé soudí, že tento zmatek mohla vyvolat jen neúmyslně špatná komunikace Washingtonu.
V době, kdy sílí pochyby o věrohodnosti informací tajných služeb a vlády ohledně důvodů ke spuštění války s Irákem, prezident neměl podle všeho jinou možnost, než zmatek zastavit, usoudila BBC. Poznamenala, že to může poškodit Bushe v jeho snaze o znovuzvolení v roce 2004, pokud veřejnost získá dojem, že vláda zkreslovala situaci.