Článek
Aplikace Facebooku pro takzvané chytré telefony (smartphony) s Androidem požaduje povolení pro úpravy uložených SMS v telefonu či na SIM kartě. Facebook připustil, že to pro něj technicky možné je, ale zdůraznil, že se to týkalo jen malého množství testů a že přístup k SMS "není uplatňován u většiny uživatelů" mobilních telefonů.
Uživatelé internetu a komunikačních sítí si podle gnt stále více uvědomují úskalí, která přináší přílišné vystavování se na webu. Může vzniknout atmosféra nedůvěry. Britský tisk totiž podobně kritizuje i sítě Flickr, YouTube či Yahoo Messenger.
"Je to výzva, aby si lidé dávali dobrý pozor na to, co s nějakou aplikací povolují či nepovolují. Uživatelé chytrých telefonů tomu zatím zpravidla nevěnují pozornost," tvrdí francouzský server.
Špionský software obsahuje milióny telefonů
Skandály týkající se důvěrných dat a mobilních zařízení nejsou v poslední době ničím výjimečným. Na konci loňského roku objevil mobilní vývojář Trevor Eckhart software Carrier IQ, který funguje v podstatě jako špión – zachytí to, co se v telefonu napíše, ještě než to uvidí uživatel na obrazovce. Zjišťuje místo, kde se uživatel nachází. Zachytí dokonce i text psaný pod ochranou protokolu SSL.
Podrobnou analýzou zjistil, že tento program se vyskytuje výhradně na přístrojích, které operátoři „vylepšují“ svými aplikacemi (tzv. brandovaný přístroj). Výrobce se na svých internetových stránkách chlubí, že program je používán na více než 140 miliónech přístrojů. [celá zpráva]
Loni v létě zase musela čelit skandálu se špehováním uživatelů společnost Apple, když se ukázalo, že iPady a iPhony uchovávají detailní informace o pohybu uživatele. Tehdy se však data z přístrojů nikam neodesílala a Apple k nim neměl přístup. [celá zpráva]