Hlavní obsah

Ženy pečující o děti chtějí pracovat, zkrácených úvazků je ale málo

Právo, Jakub Svoboda

Mnoho žen pečujících o malé děti by rádo opět nastoupilo do zaměstnání, pokud by mohly pracovat jen několik hodin denně. Většinou ale mají smůlu: částečných pracovních úvazků, které by jim to umožnily, je v Česku ve srovnání se západní Evropou zoufale málo.

Foto: Profimedia.cz

Ženy, kterým zaměstnavatel umožňuje pracovat z domova, zpravidla nemusejí řešit hlídání dětí. Ilustrační snímek

Článek

Jak nedávno upozornil ve své analýze německý statistický úřad, v ČR pracuje na částečný úvazek jen 5,8 procenta žen. Pro srovnání, průměr v EU je skoro 32 procent, přičemž například v Nizozemsku je na zkrácený úvazek zaměstnáno dokonce přes 60 procent žen.

Mužů, kteří mají flexibilní úvazek, je v ČR jen 1,3 procenta, v celé EU to je osm procent. Přitom Češi by zájem o poloviční úvazky měli. „Mají ho zejména ženy s malými dětmi,“ potvrzuje majitelka společnosti AC Jobs Olga Hyklová.

Po polovičních úvazcích ale volají i lidé, kteří opatrují starší členy rodiny, dále senioři a nezaměstnaní. K lepšímu budoucímu uplatnění by pak podle expertů mohly pomoci třeba i studentům škol a čerstvým absolventům, kteří bez praxe jen obtížně hledají práci.

Jinde to funguje 

„V ČR bohužel není možnost práce na poloviční úvazek tak běžná jako v ostatních zemích. Například v Rakousku, Německu nebo ve Velké Británii pracuje na zkrácený úvazek až čtvrtina všech zaměstnanců,“ říká Hyklová.

Na Slovensku zase funguje tzv. dělené pracovní místo. To umožňuje rozdělení práce mezi více zaměstnanců. Částečné úvazky dobře fungují také ve Francii.

„Nezaměstnaní Francouzi mohou přijmout práci na částečný úvazek, aniž by ztratili nárok na podporu v nezaměstnanosti, to v ČR nejde,“ poznamenává Hyklová.

V Česku pracuje na částečný úvazek jen 5,8 procenta žen. Průměr v EU je skoro 32 procent

Nízký počet částečných pracovních úvazků považuje za velký problém i ekonomka Markéta Šichtařová. „Pro dítě, matku, rodinu ani pro společnost není dobré, když už malé miminko je odložené do jeslí na celý den nebo dítě je ve školce od nevidím do nevidím,“ říká.

„Ale kdyby se více podporovaly částečné pracovní úvazky anebo práce z domova, mnoho matek by mohlo dát dítě do školky na několik hodin denně nebo si zaplatit paní na hlídání. Popřípadě by mohly pracovat z domova, aniž by vůbec musely řešit hlídání,“ dodává Šichtařová.

Ze statistik inzertního webu a novin Annonce vyplývá, že téměř 30 procent žadatelů o práci nechce nebo nemůže pracovat osm hodin denně. Většinou jde právě o ženy, které chtějí trávit více času s dětmi anebo chtějí mít víc volného času, proto hledají práci na zkrácený úvazek. S kratším úvazkem ale počítá jen desetina pracovních nabídek.

Příliš je podle expertů nemotivuje ani to, že u polovičního úvazku mohou od státu získat až 12 tisíc Kč jako měsíční příspěvek na mzdu za jednoho pracovníka. Loni stát podpořil zkrácený pracovní úvazek pro 4685 lidí.

Doba čtyř let, po kterou lze v ČR čerpat rodičovskou dovolenou, patří k nejdelším na světě. Podle odborníků se tím ale i znatelně oslabuje pozice žen na trhu práce. Česko patří mezi země EU, ve kterých je nezaměstnanost matek nejvyšší, jen polovina z nich se vrací ke svému původnímu zaměstnavateli.

Dlouhá rodičovská není vždy výhrou

„Kdybych neměla velkorysého šéfa, který mně při rodičovské umožňuje pracovat jen dva tři dny v týdnu a podle potřeby i z domova, ke své profesi bych se po čtyřech letech doma s dítětem zřejmě nebyla schopna vrátit,“ říká 36letá molekulární bioložka.

Do problémů se matky, a zejména samoživitelky, dostávají, když jim skončí rodičovská, ale jejich tříleté nebo čtyřleté dítě nevezmou do školky. Novela školského zákona, která má začít platit letos v září, ale počítá s tím, že děti mají mít zajištěn nárok na předškolní vzdělávání.

Od roku 2017 mají mít tento nárok čtyřleté, od roku 2018 tříleté a od roku 2020 dokonce dvouleté děti. To znamená, že pokud se bude jednat o dítě, které má trvalý pobyt ve školském obvodu příslušné mateřské školy, pak jej bude muset tato školka přijmout.

Rodičům s dětmi by mohla pomoci i některá chystaná opatření ministerstva práce. „Větší prostor pro skloubení pracovního a rodinného života má přinést změna úpravy výkonu práce mimo pracoviště zaměstnavatele, tzv. homeworking. Zpřesňují se podmínky, umožňuje se širší dohoda o rozvržení pracovní doby samotným zaměstnancem,“ informoval Právo Petr Sulek z MPSV.

Související články

Výběr článků

Načítám