Hlavní obsah

Za alkohol a tabák dáváme téměř stejně jako za elektřinu

Právo, Martin Procházka

Zatímco se lidé stále více snaží ušetřit za dodávky energií jako elektřinu a plyn, na dalším zboží však rozhodně nešetří. Na výdajích za alkohol a tabák totiž české domácnosti utratí ročně téměř stejně jako za elektřinu.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Vyplývá to z informací Teplárenského sdružení České republiky. „Za elektřinu v loňském roce čtyřčlenná česká rodina utratila 14 800 korun. Za alkohol a tabák pak taková domácnost utratila 13 600 korun,“ sdělil Právu tiskový mluvčí sdružení Pavel Kaufmann.

Ještě více lidé platí za to, že mohou být ve spojení se svými blízkými, nebo za pohonné hmoty. „Pro srovnání průměrné výdaje domácností za pohonné hmoty činily loni 22 200 korun, za nákup a provoz telefonů a internetu 20 100 korun,“ dodal Kaufmann.

Podíl nákladů  na teplo klesá 

Naopak podíl nákladů na vytápění na výdajích za bydlení domácností napojených na teplárny dlouhodobě klesá. Proti rostoucí ceně tepla působí podle Kaufmanna snižování spotřeby.

Podíl nákladů na teplo na výdajích domácností připojených na teplárny činil v loňském roce v průměru 25,9 procenta, o rok dříve to přitom bylo 26,6 procenta. 

Opět se tak podle něj potvrdil dlouhodobý trend poklesu podílu nákladů na teplo na nákladech na bydlení, který začal už v devadesátých letech.  Meziročně klesl také podíl nákladů na vodu a elektrický proud, naopak stoupl podíl nájemného.

„Vyplývá to z aktuální zprávy Vydání a spotřeba domácností – statistiky rodinných účtů za rok 2013, kterou zveřejnil Český statistický úřad, a výpočtů Teplárenského sdružení ČR,“ dodal Kaufmann.

Spotřeba je poloviční

„I přes nárůst DPH na teplo potvrdil loňský rok dlouhodobý trend poklesu podílu nákladů na vytápění na výdajích za bydlení u domácností napojených na teplárny,“ uvedl ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Hlavním důvodem dlouhodobého poklesu podílu nákladů na teplo na výdajích na bydlení je pokles jeho spotřeby. Zatímco před 20 lety byla průměrná roční spotřeba tepla na vytápění a ohřev vody 60 GJ na jeden byt, v současnosti je kvůli změně chování zákazníků, zavedení regulační techniky, výměně oken, komplexnímu zateplení a dalším úsporným opatřením přibližně poloviční.

Domácnost napojená na teplárnu podle Kaufmanna loni za spotřebu 30 GJ tepla průměrně zaplatila 17 130 korun.

Výběr článků

Načítám