Článek
Pro tyto ženy se vžil pojem sendvičová generace. Podle sociologů se bude dál rozrůstat. Seniorů, kteří potřebují pomoc, bude přibývat. Češky navíc ve stále větším počtu mívají děti později a věk matek ještě poroste.
Tyto ženy péčí o děti i o rodiče tráví v průměru 20 hodin týdně. Ukázaly to výsledky průzkumu agentury ppm factum, představila je společnost Gender Studies.
Trendy ve společnosti a sociální politice preferují, aby se o seniory starala především rodina. Rostou ale náklady na péči o seniory, což zvyšuje tlak na to, aby v rodinách byli zaměstnáni oba partneři. V řadě případů musí žena často kvůli péči o děti a rodiče čelit problémům v zaměstnání.
Celkem 26 procent z nich se kvůli opatrování blízkých cítilo být při hledání zaměstnání diskriminováno. S tím, jak se daří sladit práci s pečováním, bylo spokojeno jen 30 procent žen, uvádí průzkum.
„Ve společnosti se automaticky očekává, že pečovatelství a rodinné závazky musí ležet na bedrech ženy,“ říká Nina Bosničová ze společnosti Gender Studies.
Malý úvazek, malé peníze
Podle Františka Bartoše z agentury ppm factum ženy od 45 do 65 let, které se starají jen o potomky či jen o rodiče, stráví péčí v průměru 17 hodin týdně.
Sendvičová generace věnuje opatrování o tři hodiny víc. Ženy nad 55 let se potomkům a příbuzným věnují pak v průměru 25 hodin týdně.
Podle některých ekonomů i sociologů je řešením nabízet těmto ženám zkrácené pracovní úvazky. Těch využívá v ČR jen asi pět procent ekonomicky aktivních. „Má to logický důvod. Malý úvazek znamená stejně práce jako plný, ale poloviční či ještě nižší příjem,“ řekla Právu 38letá Ilona.
Česká rodina je tradičně dvoupříjmová, jeden příjem kryje hypotéky, nájemné, druhý běžný provoz domácnosti. Zkrácený, poloviční druhý příjem znamená problémy, žádný příjem ekonomickou katastrofu.
Zaměstnané ženy, které současně pečují o děti a rodiče, by podle průzkumu uvítaly pružnou pracovní dobu, možnost pracovat z domova či tzv. stlačený týden, kdy lze denně dělat víc hodin a jeden den mít pak třeba volno.