Článek
Prolomení limitů na Dole Bílina umožní pokračování těžby až do roku 2055. Bez dalších dopadů na obce.
Naopak u lomu ČSA těžební limity zůstanou v platnosti. V opačném případě by prolomení limitů mělo za následek zbourání minimálně části obce Dolní Jiřetín.
Rozhodnutí počítá rovněž s tím, že těžba na Bílině se nepřiblíží na méně než 500 metrů k nejbližším obydlím, aby se dále nezhoršovala kvalita bydlení stávajících obyvatel.
„Jsem rád, že po letech, když byl problém těžebních limitů neustále odsouván, se této vládě podařilo udělat zásadní krok a zajistit uhlí pro české teplárenství,” uvedl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).
„Byl to krok nesnadný, nicméně je bezpochyby krokem zodpovědným vzhledem k zájmu naší země a její energetické bezpečnosti v příštích desetiletích i zhruba k miliónu šesti stům tisícům českých domácností, které jsou závislé na centrálních zdrojích vytápění z hnědého uhlí. Zdražení tepla až o jednu třetinu by hrozilo v případě nutnosti převést uhelné teplárny na plyn,“ dodal ministr.
Schvalovat samotnou těžbu bude standardně ministerstvo životního prostředí a Český báňský úřad.
Lom ČSA patřící Severní energetické podnikatele Jana Dienstla by měl podle nynějšího rozhodnutí utlumovat těžbu. Budoucí vlády se však k otázce případného dalšího prolomení limitů budou moci vrátit.
Důl Bílina spravují Severočeské doly, které patří polostátní společnosti ČEZ. Za limity se nachází zhruba 100 miliónů tun uhlí.
O stanovení limitů těžby rozhodla vláda v roce 1991.
Prolomení limitů odmítají ekologové i obyvatelé okolních obcí. Pro prolomení jsou horníci a těžaři. Alespoň dílčí prolomení prosazoval ministr průmyslu Mládek a opakovaně jej podpořil i prezident Miloš Zeman.