Článek
"Dnes jsme měli možnost krátce o tom s panem prezidentem hovořit. Já jsem vyjádřil své přání, aby došlo co nejdříve k předložení návrhu ke jmenování nového ministra školství. Pan prezident mě informoval, že se chce ještě s panem Chládkem sejít," uvedl Sobotka.
Možnosti, že by prezident Chládka neodvolal, se prý neobává. "Myslím, že pan prezident bude postupovat v souladu s ústavou. V situaci, kdy předseda vlády navrhne odvolání ministra, tak ústava předpokládá, že prezident republiky takovému návrhu vyhoví," řekl předseda vlády.
Sobotka dal své čtvrteční rozhodnutí o konci ministra do souvislosti především s nařčením Chládka ze šikany vůči podřízeným. Uvedl, že z jeho pohledu přestal ministr splňovat přísné nároky, které spojuje s výkonem vysoké ústavní funkce člena vlády. [celá zpráva]
Chládek obvinění odmítá, považuje je za útok na sebe, za kterým stojí předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš.
Nový ministr do konce příštího týdne
Návrh na Chládkovo odvolání poslal Sobotka na Pražský hrad v pátek. V dopise premiér zároveň žádá, aby prezident do jmenování nového ministra pověřil řízením úřadu ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou (ČSSD). O novém ministrovi chce mít předseda vlády jasno do konce příštího týdne.
V ČSSD se jako o možných kandidátech mluví například o poslancích Vlastě Bohdalové a Jiřím Zemánkovi, náměstkovi na ministerstvu školství Petru Hulinském nebo senátorce Evě Sykové.
Objevuje se také jméno bývalé místopředsedkyně Senátu i sociální demokracie Aleny Gajdůškové, která se ve své funkci věnovala otázkám vědy. Někteří uvažují o náměstkyni ministra zdravotnictví Lence Tesce Arnoštové, prorektorovi Univerzity Karlovy Stanislavu Štechovi i dalších kandidátech, včetně těch z regionů.