Článek
„Něco takového si v historii vážně nepamatuji, že by se stalo. Tato zoologická zahrada je soukromá, sice s licencí od ministerstva životního prostředí, ale nepatří do Unie českých a slovenských zoologických zahrada (UČSZZ) z mnoha důvodů. Nicméně rada unie se rozhodla, že požádá své členy, tedy jednotlivé zahrady, aby v případě potřeby zajistili péči o tato zvířata,“ prohlásil předseda unie a ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek s tím, že jsou schopni se zvířat bezprostředně ujmout.
Prodat? Do zoo ne
Ředitel Zoo Větrovy do konce měsíce tedy ukončí provoz a zvířata podle svých slov rozprodá.
Preferovat chce zoologické zahrady a různé parky s akreditovanými chovateli. Jenomže to, ať to zní jakkoli hezky, nepůjde.
„Zoologické zahrady se zvířaty standardně neobchodují, takže tam zvířata bude prodávat těžko. Existují mezi zahradami různé programy a zvířata se vyměňují, půjčují nebo dávají darem. Chápu, že v tomto případě jde o zisk a umazání dluhů, a to potom znamená, že zvířata půjdou do soukromých chovů, cirkusů nebo na jatka. To bohužel, jako jejich majitel, pan Hrubý opravdu může,“ komentoval budoucnost stovek zvířat Bobek.
„To, co se v Táboře děje, je důsledkem nedostatečného zákona o zoologických zahradách. Tuto licenci od ministerstva životního prostředí totiž není vůbec těžké získat a v nejhorších případech to může dopadnout až takto,“ dodal.
UČSZZ podle něho nabídla pomoc Krajské veterinární správě, která kvůli podezření z týrání zvířat už začala shánět náhradní péči zhruba pro osmdesát druhů zvířat. Podle očitých svědků zvířata v táborské Zoo Větrovy doslova živoří.
V areálu se pohybují tygři, bizoni i například medvědi za plotem jen z běžného pletiva. Kromě toho, že ředitel nemá na platy zaměstnanců, už mu nezbývá ani na krmivo nebo elektřinu.
Policie ředitele vyšetřuje
Samotná stavba zahrady je zatížena mnoha chybějícími povoleními a během šestiletého provozu v tomto duchu to soukromá instituce dopracovala k desetimiliónovým dluhům a několika soudním sporům.
O Hrubého se také zajímá policie. Podle kriminalistů jako podnikatel okradl stavební firmu o 46 miliónů korun. Za peníze, které údajně nezaplatil, si nechal postavit ranč a zoo.
Ředitel se obrátil na radu města Tábor s tím, že situaci by vyřešila částka 4,7 miliónu korun. „Čekal jsem, že se město poskytne půjčku na platy zaměstnanců. Situace, kdy čeká, až začnou zvířata trpět, a teprve potom začne z nařízení krajské veterinární správy konat, je pro nás neúnosná,“ postěžoval si Hrubý.
Podle něho za současnou situací stojí chybná rozhodnutí stavebních úřadů v Táboře a na jihočeském krajském úřadě, které odmítly zoo schválit dodatečné stavební povolení.
Starosta Tábora Jiří Fišer (Tábor 2020) nařčení ředitele zoo odmítá a zdůvodňuje zamítnutí jeho žádosti: „Nikdo si nedovolí dávat peníze do společnosti, která je v úpadku a v insolvenčním řízení,“ konstatoval.